zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent podpisał ustawę o członkostwie w Eurokorpusie

12:50, 01.12.2021;   autor: ansa;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę upoważniająca go do ratyfikowania traktatu o Eurokorpusie - poinformował szef BBN Paweł Soloch.


Podziel się:   Więcej

– Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę o wyrażeniu zgody na ratyfikację przez Polskę Traktatu w sprawie Eurokorpusu i statusu jego dowództwa. Po ostatecznej ratyfikacji przez prezydenta, Polska będzie mogła uzyskać status państwa ramowego Eurokorpusu – powiedział Soloch PAP.

Przypomniał, że w czasie czerwcowego szczytu NATO w Brukseli prezydent zapowiedział, że Polska dołączy do państw ramowych i tym samym uzyska pełnoprawne członkostwo w Eurokorpusie, obok Francji, Niemiec, Hiszpanii, Belgi oraz Luksemburga.

– Nasza decyzja o uzyskaniu statusu państwa ramowego oznacza, że Polska jest zdeterminowana rozwijać współpracę wojskową zarówno w ramach NATO, jak i wzmacniać rozwój europejskiej obronności. Dzięki temu, że Eurokorpus przeznaczony jest zarówno do operacji NATO, jak i UE, widzimy tę strukturę jako element zacieśniania współpracy między oboma organizacjami – powiedział Soloch.

– Zależy nam także na tym, by Eurokorpus odgrywał ważną rolę w sojuszniczym odstraszaniu i obronie na wschodniej flance, stając się jedną z najważniejszych struktur w obecnym procesie adaptacji wojskowej NATO - dodał.

Obecnie Eurokorpus może być użyty operacjach wojskowych pod auspicjami Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych - w tym misji humanitarnych i ratowniczych, misji przywracania i utrzymania. Ma także status dowództwa NATO o wysokiej gotowości i może być użyty w ramach obrony kolektywnej, zgodnie z artykułem 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.


Szef BBN: Z zadowoleniem przyjęto chęć zwiększenia naszego zaangażowania w Eurokorpusie
Eurokorpus to wielonarodowe dowództwo szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu. Powołany w 1992 r. przez Francję i Niemcy rozpoczął działalność w 1993 r. Wkrótce potem oba państwa zdecydowały o otwarciu jednostki na inne kraje Unii Zachodnioeuropejskiej. Państwa ramowe Eurokorpusu - decydujące o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji - to oprócz krajów założycielskich Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwami stowarzyszonymi - o ograniczonych obowiązkach i prawach - są Austria, Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska. dzięki uzyskaniu przez Polskę członkostwa rotacyjne stanowisko dowódcy ma w 2023 r. objąć polski generał, rok później Polak ma być szefem sztabu.

17 listopada Sejm uchwalił ustawę, w której wyraził zgodę na ratyfikacje przez prezydenta traktatu powołującego Eurokorpus. W ubiegły piątek ustawę poparł Senat.


Szef BBN: Polska nie zmniejszy zaangażowania w Eurokorpusie

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
27-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych