zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent podpisał ustawę zwiększającą nadzór żandarmerii nad specjalistycznymi formacjami ochrony

11:15, 08.03.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie osób i mienia oraz o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych. Nowela reguluje nadzór nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochrony strzegącymi obiektów wojskowych.


Podziel się:   Więcej

Zmiany w ustawie o ochronie osób i mienia obejmują m.in. określenie zakresu i form nadzoru szefa MON, sprawowanego za pośrednictwem Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej nad działalnością SUFO realizujących zadania z zakresu ochrony obszarów i obiektów wojskowych.

Nowela wprowadza też zmiany w zasadach wydawania upoważnień dla żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do dokonywania kontroli oraz zasad przeprowadzania czynności kontrolnych.

Zmiany w ustawie o ochronie osób i mienia dotyczą również podmiotów zobowiązanych do usuwania naruszenia przepisów prawa oraz nieprawidłowości stwierdzonych w ramach przeprowadzania czynności kontrolnych. Zobowiązanymi do usuwania naruszeń i nieprawidłowości są dowódca jednostki wojskowej oraz przedsiębiorca objęty nadzorem lub osoba przez niego upoważniona.

Zmiany dotyczą też organów wojskowych udzielających zgody na powierzenie ochrony obszarów i obiektów wojskowych specjalistycznym uzbrojonym formacjom ochronnym, elementów umowy pomiędzy dowódcą jednostki wojskowej i przedsiębiorcą, na podstawie której następuje powierzenie ochrony obszarów i obiektów wojskowych, czy zakresu dokumentacji posiadanej przez SUFO.


Zewnętrzne firmy ochrony w MON będą kontrolowane przez ŻW – projekt ustawy
  
Zakres zadań Żandarmerii Wojskowej określony w ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych został rozszerzony o zadanie, jakim jest przeprowadzanie kontroli ochrony obszarów, obiektów i urządzeń przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne .

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.


      
 

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych