zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent podpisał ustawy o reformie sądów

18:00, 04.02.2020;   autor: msies;   źródło: IAR

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym – poinformował we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.


Podziel się:   Więcej

– To oznacza, że pan prezydent przychylił się do głosu tych osób, które twierdzą, ze te przepisy które zostały w ostatnim czasie uchwalone przez parlament, powinny być elementem polskiego wymiaru sprawiedliwości. I stąd taka decyzja, decyzja podjęta po szerokich konsultacjach, także z częścią opozycyjną polskiego parlamentu – powiedział w Polskim Radiu 24 prezydencki minister Błażej Spychalski.

Jak mówił, ustawa zapewni stabilność wymiaru sprawiedliwości, który wymaga reformy. Błażej Spychalski nie powiedział, czy podobnych ustaw może być więcej.

– Z całą pewnością wymiar sprawiedliwości wymaga dalszych reform, to nie ulega wątpliwości. Natomiast na dzisiaj najważniejsze jest to, żeby wymiar sprawiedliwości był stabilny i żeby orzeczenia i wyroki wydawane przez sądy były wyrokami pewnymi. Pan prezydent zawsze stoi po stronie obywateli, każdą decyzję, która podejmuje, podejmuje przez pryzmat dobra obywateli – podkreślił Spychalski.

Ustawa o sądach powszechnych i SN do podpisu prezydenta
Zmiany w ustawach

Uchwalona 20 grudnia ub.r. nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Ponadto nowelizacja wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

Nowe przepisy krytykuje opozycja oraz część środowiska sędziowskiego. Negatywne opinie prawne w sprawie niektórych proponowanych rozwiązań wyrazili m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i Sąd Najwyższy. Nowelizacja została także krytycznie oceniona przez Komisję Wenecką, organ doradczy Rady Europy.

Senat odrzucił nowelizację ustaw sądowych

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
26-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych