zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent podpisał ustawy o ustroju sądów powszechnych, KRS, SN i TK

08:33, 04.05.2018;   autor: akune;   źródło: IAR

Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet nowelizacji ustaw sądowych autorstwa PiS. Zmieniają one ustawy: o Trybunale Konstytucyjnym, o Sądzie Najwyższym oraz o ustroju sądów powszechnych i Krajowej Radzie Sądownictwa.


Podziel się:   Więcej

Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym umożliwia publikację trzech „rozstrzygnięć” Trybunału z marca, lipca i listopada 2016 r. Zostaną one opatrzone komentarzem, że wydano je z naruszeniem obowiązującego prawa.


Opublikowano projekty PiS ws. sądów powszechnych, SN oraz TK

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadza osobny budżet Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Doprecyzowano również tryb powoływania ławników do spraw rozpoznawanych przez Sąd Najwyższy w składzie ławniczym.


Senat zakończył debatę nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym

Zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa zakładają między innymi, że pierwsze posiedzenie KRS, po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady, może zwołać najstarszy wiekiem sędzia, członek Rady. Według obecnych przepisów, jest to zadanie pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.


Jest projekt PiS ws. zwołania pierwszego posiedzenia nowej KRS

Projekt przewiduje też, że bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. Jest w nim mowa również o przechodzeniu w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Wiek ma być taki sam dla kobiet i mężczyzn i wynosić 65 lat.

Ustawy zostały podpisane przez prezydenta 2 maja. Sejm uchwalił je 12 kwietnia.


Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o SN i KRS

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych