zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: podpiszę postanowienie o referendum ws. JOW-ów

14:10, 17.06.2015;   autor: msies;   źródło: PAP

– Dzisiaj podpiszę postanowienie o referendum ws. JOW-ów – poinformował prezydent Bronisław Komorowski na zakończenie dyskusji w ramach forum debaty publicznej na temat: „System wyborczy – JOW wobec społeczeństwa obywatelskiego”. – Obywatele chcą uzyskać silny, realny wpływ na bieg spraw w państwie na różnych poziomach – referendum to wyjście naprzeciw tym oczekiwaniom – podkreślił wcześniej.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Bronisław Komorowski, w krótkim oświadczeniu po debacie zaapelował do Polaków o udział we wrześniowym referendum dotyczącym m.in. JOW. Wezwał też siły polityczne, by zachęcały Polaków do wyrażenia w nim swej opinii, a nie liczyły na to, że referendum będzie nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.

– Podjąłem decyzję o podpisaniu w dniu dzisiejszym postanowienia o przeprowadzeniu referendum po to, aby przeciąć wszelkie spekulacje, czy jest możliwe, aby zmienić moją wcześniejszą decyzję. Jest to niemożliwe, referendum się odbędzie – powiedział prezydent.

Zaapelował jednocześnie do obywateli o udział w referendum oraz do sił politycznych, aby „zechciały wyrazić swój pogląd w tych trzech istotnych sprawach, którym referendum jest poświęcone”.

Komorowski zwrócił się też do sił politycznych, by mimo naturalnych i zrozumiałych różnic, co do kwestii merytorycznych, zadbały wspólnym wysiłkiem o to, aby obywatele polscy chcieli pójść do referendum. Jak podkreślił, „jest to kwestia budowania aktywności obywatelskiej, której zawsze Polsce będzie potrzeba”.

– Zwracam się także do sił politycznych, by nie kalkulowały tego, że może referendum będzie nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, tylko by zechciały zachęcać Polaków do aktywności także poprzez udział w referendum – podkreślił Komorowski.

Koszt referendum ok. 100 mln zł

– Koszty ogólnokrajowego, jednodniowego referendum to szacunkowo ok. 100 mln zł – powiedział dyrektor zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych w Krajowym Biurze Wyborczym Krzysztof Lorentz. Dodał, że koszt jednodniowego referendum jest zbliżony do kosztów pierwszej tury wyborów prezydenckich. Zaznaczył też, że pieniądze na referendum będą pochodzić z rezerwy w budżecie na przeprowadzenie wyborów i referendów.
 
 
 
...
 
Prezydent Bronisław Komorowski (L)  (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Forum debaty publicznej nt. JOW

Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW) były tematem kolejnej dyskusji w ramach forum debaty publicznej, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim. W spotkaniu uczestniczyli m.in. dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Radosław Markowski z Uniwersytetu SWPS i prof. Antoni Z. Kamiński z PAN.

Prezydent Bronisław Komorowski wyjaśnił swoje intencje, które doprowadziły do propozycji przeprowadzenia referendum ws. JOW–ów. Jak stwierdził, wybory były motywacją do tego posunięcia, ale teraz, już po wyborach, zapewnił, że „była to motywacja o wiele głębsza, niż tylko kalkulacja po pierwszej turze wyborczej”.

– Wynika to z mojego przekonania, któremu dawałem wielokrotnie wyraz – także przed kampanią prezydencką, także poprzez inicjatywy prezydenckie – że jest potrzeba głębszego zbudowania głębokiej wiary i mechanizmu uczestnictwa obywateli w procesach decyzyjnych, na różnych poziomach – powiedział prezydent. Według niego referendum to wyjście naprzeciw tym oczekiwaniom.

Prezydent powiedział, że pozytywnie oceniał wpływ systemu większościowego w wyborach samorządowych (wybory w JOW-ach do rad gmin oprócz miast na prawach powiatu), wyborach do Senatu, a także w bezpośrednich wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

„Tak” Senatu dla przeprowadzenia referendum

Referendum odpowiedzią na oczekiwania obywateli

Prezydent podkreślił, że gdy zobaczył wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich (trzecie miejsce otrzymał Paweł Kukiz opowiadający się za JOW-ami), pomyślał: „Kiedy, jak nie teraz pogłębić ten proces”. Zaznaczył, że także po zakończonej batalii w wyborach prezydenckich nie zmienił zdania w tej kwestii.

Komorowski mówił, że z różnych powodów JOW-y i zwiększony udział obywateli w procesach decyzyjnych wywołują emocje, są często blokowane w różnych mechanizmach. – Kampanie wyborcze mają to do siebie, że czasami wtedy łatwiej uzyskać deklaracje w trudnych kwestiach: światopoglądowe, ideologiczne, czasem relacji między obywatelem a państwem – dodał.

Prezydent zaznaczył, że jego działania dot. JOW-ów nie są jednak jedynie realizacją obietnicy wyborczej, ale efektem głębokiego przekonania, że to odpowiednia forma odpowiedzi na ewidentnie pojawiające się oczekiwania obywateli, że uzyskają większy wpływ na bieg spraw w Polsce.

„Referendum istotną wskazówką dla sił politycznych”

– Liczę na to, że referendum będzie istotną wskazówką dla sił politycznych, zwłaszcza w kwestii konieczności zwiększenia partycypacji obywateli w procesach decyzyjnych. Jak to może być dokonane, o tym trzeba rozmawiać. O tym będą dyskutowali posłowie wybrani w wyborach jesiennych, będą szukali optymalnego rozwiązania – powiedział prezydent.

Komorowski ocenił, że możliwy jest racjonalny kompromis, a Polsce może służyć np. system mieszany. – Polacy chcą większego udziału w procesach decyzyjnych, także dotyczących wybierania swoich przedstawicieli w wyborach do samorządu, Senatu i Sejmu – powiedział prezydent.

Komorowski wysłał do Senatu projekt postanowienia ws. referendum 6 września
Referendum odbędzie sie 6 września br.
Trzy pytania w referendum

Prezydent zaproponował referendum ws. JOW-ów, finansowania partii politycznych oraz zasady dotyczącej prawa podatkowego na 6 września. Polacy będą mieli możliwość odpowiedzi na trzy pytania. Po pierwsze - czy są za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu; po drugie – czy są za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa; oraz po trzecie – czy opowiadają się za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział referendum w poniedziałek 11 maja, dzień po pierwszej turze wyborów prezydenckich, w której minimalnie przegrał z kandydatem PiS Andrzejem Dudą.

Uzasadniał złożenie wniosku tym, że ponad 20-proc. poparcie dla Pawła Kukiza - kandydata, który za jeden ze sztandarowych postulatów ma wprowadzenie JOW-ów – to ważny sygnał mówiący „o oczekiwaniu liczącej się części opinii publicznej na zmiany dotyczące relacji między obywatelem a państwem i wzmocnienia mechanizmów, które pozwalają obywatelom wpływać bezpośrednio na bieg spraw w Polsce”.

21 maja Senat wyraził zgodę na zarządzenie przez prezydenta Komorowskiego referendum ogólnokrajowego. Zgodnie z art. 125 konstytucji, wynik referendum ogólnokrajowego jest wiążący, jeżeli wzięła w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

Postanowienie prezydenta ws. zarządzenia referendum ogólnokrajowego musi zostać ogłoszone w Dzienniku Ustaw najpóźniej 13 lipca; wówczas formalnie ruszy kampania referendalna oraz terminy przewidziane w kalendarzu referendalnym.

Trzy pytania do Polaków. Prezydent zapowiada ogólnopolskie referendum

Kalendarz transmisji

Sierpień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych