zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent pogratulował Mai Sandu wyboru na prezydenta Mołdawii i zaprasza do Polski

12:49, 17.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Prezydent Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej pogratulował Mai Sandu wyboru na prezydenta Mołdawii i zaprosił do złożenia wizyty w Polsce. „Jestem przekonany, że Pani prezydentura będzie okresem dalszego pogłębiania dwustronnego dialogu Polski i Mołdawii” – podkreślił Duda.


Podziel się:   Więcej

„Z okazji wyboru na urząd Prezydenta Republiki Mołdawii pragnę złożyć Pani serdeczne gratulacje, a także przesłać najlepsze życzenia sukcesów w pełnieniu tej odpowiedzialnej i zaszczytnej misji” – napisał Duda w depeszy gratulacyjnej, zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezydenta.

Podkreślił, że narody Polski i Mołdawii łączy przyjaźń i zaufanie, wspólne poszanowanie wartości demokratycznych i wolności, a także budowane na przestrzeni wielowiekowych kontaktów, więzi kulturalne, historyczne i społeczne.

Duda zwrócił uwagę, że oba kraje blisko współpracują w ramach Partnerstwa Wschodniego, Polska niezmiennie pozostaje orędownikiem zacieśniania dialogu Mołdawii z Unią Europejską i jest gotowa w dalszym ciągu udzielać administracji i społeczeństwu Republiki Mołdawii wsparcia w jej dążeniach proeuropejskich.
„Jestem przekonany, że Pani prezydentura będzie okresem dalszego pogłębiania dwustronnego dialogu Polski i Mołdawii we wszystkich obszarach naszej współpracy, w tym na niwie politycznej, ekonomicznej, edukacyjnej i kulturalnej. W tym kontekście już dziś serdecznie zapraszam Panią Prezydent do złożenia wizyty w Rzeczypospolitej Polskiej w pierwszym dogodnym terminie” – napisał Duda.

„Proszę przyjąć raz jeszcze najlepsze życzenia sukcesów w pełnieniu zaszczytnej misji Prezydenta Republiki Mołdawii dla dobra wszystkich mieszkańców Mołdawii, a także zdrowia i pomyślności dla Pani osobiście” – zwrócił się polski prezydent do Sandu.

Prozachodnia była premier Mołdawii Maia Sandu wygrała wybory prezydenckie w tym kraju z wynikiem 57,75 proc. głosów – ogłosiła w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po podliczeniu 100 proc. głosów. Sandu w niedzielnej II turze wyborów pokonała dotychczasowego prezydenta Igora Dodona. Sandu będzie pierwszą w historii kraju kobietą na tym stanowisku.

Frekwencja w drugiej turze wyniosła 52,78 proc. Druga tura wyborów odbyła się w niedzielę 15 listopada. W pierwszej, dwa tygodnie wcześniej, Sandu zdobyła 36,1 proc. głosów, a Dodon – 32,6 proc.


Prezydent Duda pogratulował Mai Sandu udanej kampanii prezydenckiej

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych