zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Polacy ratujący Żydów ryzykowali życie całej swojej rodziny

12:55, 25.03.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Jesteście bohaterami i to niezwykłymi, bo bez broni w ręku, którzy nie walczyli, ale pokazywali, że świat może być dobry, inny – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia Orderów Odrodzenia Polski Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej.


Podziel się:   Więcej

– Trzeba na Polskę i na Polaków, którzy wtedy żyli patrzeć w sposób szczególny. Bo to nie było tak, jak w okupowanej Francji czy innych krajach na zachodzie Europy. Tutaj, na tej ziemi pod okupacja niemiecką za pomoc Żydom groziła śmierć. To nie żart, nie więzienie, nie zatrzymanie, nie jakaś kara po prostu – grzywna czy inna. Nie, śmierć! Śmierć nie tylko dla tego kto osobiście tego dokonywał, osobiście tę pomoc świadczył. Śmierć dla całej rodziny – podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu.

„Byli podczas wojny ludzie podli, niegodni nazywać się Polakami”

Jak przyznał Duda „byli podczas wojny ludzie podli, niegodni nazywać się Polakami, którzy nigdy nie powinni być częścią naszego narodu i społeczeństwa, tacy zawsze się zdarzają. Ale była też większość tych, którzy po prostu się bali. Nie pomagali, ale też nie denuncjowali, bali się, bo za pomoc groziła kara śmierci”.

– Wreszcie była kategoria ludzi, do których wy należycie. Ludzi, którzy są dumą Rzeczypospolitej, których możemy nazywać bohaterami i to niezwykłymi, bo bez broni w ręku, którzy nie walczyli, ale pokazywali, że świat może być dobry, inny – powiedział zwracając się do odznaczonych.

– Nie godzili się z rzeczywistością, która ich otaczała i demonstrowali to swoją postawą pomagając bliźnim, sąsiadom. Ryzykowali przy tym życiem własnym i rodziny. To sobie trudno dziś wyobrazić. Takich rodzin było tysiące, nie miliony, tysiące - dodał.

Prezydent: podejmę rozmowy z premierem ws. wzrostu wynagrodzeń nauczycieli
 
 
 
...
 
„Polska pamięta o swoich bohaterach”

Prezydent stwierdził, że jest usatysfakcjonowany, że Polska pamięta o swoich bohaterach i dodał „że ich pamięć, a przede wszystkim świadectwo o tym, co uczynili jest przechowywane nie tylko w Izraelu, w Instytucie Yad Vashem, ale też u nas”. Zwrócił uwagę, że w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. – To są bohaterowie II wojny światowej tak samo wielcy, a może nawet więksi jak ci, którzy walczyli z bronią w ręku – podkreślił.
Lista odznaczonych

Za „bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski” odznaczono 37 osób, z czego 22 pośmiertnie.

Krzyżami Komandorskimi Odrodzenia Polski za ukrywanie Żydów odznaczeni zostali: Magdalena Cegłowska, Anna Gawłowska, Wanda Hadrysiak, Zofia Hołub, Danuta Kurowska, Jan Kuś, Leontyna Leśniewicz, Pelagia Malecka, Janina Orczyk, Teresa Parczewska-Skulimowska i Romuald Parczewski, Wanda Piasecka, Bazylina Rutkowska, Teresa Siemborska oraz pośmiertnie: ksiądz Antoni Czarnecki, ojciec Ludwik Wrodarczyk OMI, Anna i Andrzej Dajtrowscy, Jadwiga Dudziec, Piotr Goń, Franciszek Jarosz, Jan Jarosz, Maria Jarosz, Leokadia Kawalec, Anatoliusz Kwarciak, Feliks Kwarciak, Stanisław Liptak, Bronisława Pliś, Stanisław Pokorski, Lucyna Rogowska, Leopold Socha, Jadwiga i Stanisław Soleccy, Maria Tomaszczyk, Józefa i Jan Uljaszowie, Maria Węgierska.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, obchodzony był w tym roku po raz drugi. Święto to zainicjował w 2017 roku prezydent Andrzej Duda. Przypada 24 marca – tego dnia w 1944 r. w Markowej (k. Łańcuta na Podkarpaciu) niemieccy żandarmi zamordowali Józefa i Wiktorię Ulmów, ich dzieci oraz ukrywanych przez tę rodzinę Żydów.

Niemcy wtargnęli nad ranem. 75. rocznica mordu na Ulmach i ukrywanych przez nich Żydach

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
31-10-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych