zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Polska będzie wprowadzała niezbędne środki do strzeżenia swojej i unijnej granicy z Białorusią

21:04, 27.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Polska będzie wprowadzała wszelkie niezbędne środki do strzeżenia swojej i jednocześnie unijnej granicy z Białorusią - zapowiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Wśród nich wymienił „budowanie bariery fizycznej” oraz „wprowadzanie odpowiednich regulacji prawnych”.


Podziel się:   Więcej

Prezydent, który w środę w Paryżu spotkał się z prezydentem Francji został zapytany w TVP Info, jak Emmanuel Macron odbiera plany Polski dotyczące budowy zapory na granicy z Białorusią. Duda podkreślił, że przywódca Francji odnosząc się do sytuacji na naszej wschodniej granicy „był zatroskany” i pytał się „czy jest nam potrzebna pomoc”.

Prezydent podkreślił, że w rozmowie z Macronem poinformował go, że Polska nie potrzebuje wsparcia służb z państw UE na granicy z Białorusią. Jak zaznaczył, mamy swoje służby graniczne i żołnierzy, którzy „bardzo dobrze wykonują swoje zadania”. - Natomiast jest nam potrzebne wsparcie polityczne, żeby władze Białoruskie zaprzestały swoich działań, zaprzestały ataku hybrydowego na naszą granicę - powiedział Duda.

Odnosząc się do wypowiedzi polityków opozycji i zarzutów adresowanych do niego za przedłużenie stanu wyjątkowego w rejonie przygranicznym z Białorusią, Duda podkreślił, że Polska „robi wszystko, żeby w jak największym stopniu wykonać zobowiązania europejskie”, ale też „zabezpieczyć swoje bezpieczeństwo”.

Duda po spotkaniu z Macronem: Mam nadzieję, że ta ważna, przyjacielska rozmowa przyniesie korzyści Polsce, Francji i UE
Jak zaznaczył, „kwestią podstawową” jest strzeżenie granicy UE. - Tutaj mamy ewidentne wsparcie UE, na razie w warstwie werbalnej. Ja prosiłem, żeby to wsparcie przybrało bardziej konkretny charakter, i o tym rozumowałem z Macronem - powiedział prezydent.

Zapowiedział, że Polska będzie wprowadzała wszelkie „niezbędne środki” do strzeżenia granicy „od budowania bariery fizycznej, po wprowadzanie odpowiednich regulacji”. Podkreślił, że stan wyjątkowy służy jak najlepszemu wypełnianiu obowiązków przez Straż Graniczna i wojsko.

- Wszyscy ci, którzy protestują i atakują polskie władze, funkcjonariuszy i wojsko, tak naprawdę wspierają reżim białoruski - powiedział Duda.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 20 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

W połowie października Sejm uchwalił ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej autorstwa MSWiA. Określa ona zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Szacowany koszt budowy zapory to 1 mld 615 mln zł.

Morawiecki: U praźródeł sukcesu Polski leży naprawa instytucji fiskalnych państwa

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych