zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Polska i Stany Zjednoczone mają długą, wspólną historię

07:38, 25.09.2018;   autor: akune;   źródło: IAR, prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda podziękował Polonii za miłość do ojczyzny oraz za podtrzymywanie polskiej tradycji i kultury. Podczas uroczystości z okazji stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości, która odbyła się w polskim konsulacie w Nowym Jorku, podkreślił, że Polacy z USA uczynili wiele dla wolności swego kraju. Odbył również krótką rozmowę z prezydentem Donaldem Trumpem przed szczytem ONZ.


Podziel się:   Więcej

Zwracając się do przedstawicieli Polonii dziękował za miłość do Polski, za poczucie związku z Polską, za przyjaźń z Polakami i za wszystko, co uczynili dla naszej wolności.

– Dziękuję wszystkim tym, którzy tutaj w Stanach Zjednoczonych wśród młodzieży krzewili polskość, prowadzili polskie szkoły, polskie organizacje, przechowywali polską tradycję przez najtrudniejsze lata – mówił prezydent.

Wyraził tez wdzięczność wszystkim, którzy w USA zostawali naukowcami, biznesmenami i ludźmi sukcesu.

– Realizując swój amerykański sen pokazali wielkość i wartość narodu polskiego – podkreślił.


Prezydent Duda przybył do Nowego Jorku. Wystąpi na forum ONZ

 
 
 
...
 
Bohaterowie obu narodów

Andrzej Duda podziękował Stanom Zjednoczonym z rolę jaką odegrały w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. – Do tamtego dnia, tego symbolicznego 11 listopada 1918 roku, wiodła nas długa droga. Byli na niej bohaterowie obu naszych narodów – Kościuszko, Pułaski, ale też niezapomniany, którego zawsze wspominamy z wdzięcznością – prezydent Woodrow Wilson, który dzięki dyplomatycznej pracy i przyjaźni z Ignacym Paderewskim ujął Polskę w swoim programie dla nowej Europy i nowego świata po I wojnie światowej – przypomniał.

Prezydent wskazał również na wielką, niezapomnianą rolę prezydenta USA Ronalda Reagana na drodze do polskiej wolności i wyzwolenia się zza „żelaznej kurtyny”, ponownego odzyskania pełnej nieodległości i suwerenności.

Mówił ponadto o wspólnej walce żołnierzy na frontach II wojny światowej w koalicji wolnego świata. – To także poświęcenie i bohaterstwo Jana Karskiego i Rotmistrza Pileckiego dla ratowania Żydów, którzy znajdowali się w niemieckich obozach koncentracyjnych w Polsce – wymieniał.

– To historia długa, bardzo często przepełniona łzami cierpienia, bólu, śmierci, rozstania, poniewierki. Ale często też historia, która kończyła się i skończyła sukcesem – podkreślił Andrzej Duda. – Niech Bóg błogosławi Polskę i Stany Zjednoczone na kolejne 100 lat – powiedział. Po ceremonii wraz z małżonką otworzył wystawę poświęconą Jozefowi Piłsudskiemu.Prezydent otworzył biuro handlowe PAIH w Nowym Jorku. „Relacje z USA na wyższy poziom”
Program wizyty

Ostatnim punktem pierwszego dnia wizyty w Nowym Jorku był udział pary prezydenckiej w przyjęciu wydawanym przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i jego małżonkę dla gości szczytu ONZ w Nowym Jorku.

Przy okazji kolacji doszło do krótkiej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski wyjaśnił, że przywódcy dobrze wspominali swoje niedawne spotkanie w Białym Domu, podczas którego wytworzyła się między nimi „osobista sympatia”.


Prezydenci Polski i USA podpisali deklarację o współpracy strategicznej

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
08-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych