zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Polska liderem rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej

12:06, 21.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

– Rola Polski jako hubu technologicznego będzie się rozwijać w ciągu kilku następnych lat - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda. Dodał, że nasz kraj to lider rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej i ma bardzo dobre warunki, które sprzyjają biznesowi.


Podziel się:   Więcej

– Polska to lider rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej. W ciągu ostatnich kilku lat nasz średni wzrost PKB wzrósł około 4 proc. – powiedział Duda podczas odbywającego się w Davos 50. Światowego Forum Ekonomicznego.

Ocenił, że Polska ma „bardzo dobry klimat” inwestycyjny, który sprzyja biznesowi. – Podczas mojej pierwszej kadencji, jako prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, mój kraj rozwinął się znacząco. Panuje u nas bardzo dobry klimat do biznesu, mamy niskie podatki, a poza tym mamy bardzo dużo młodych talentów – wymieniał.

Zdaniem prezydenta rola Polski jako hubu technologicznego będzie się rozwijać w ciągu kilku następnych lat. Dodał, że w naszym kraju obecne są takie firmy jak Google, Microsoft, Nokia czy IBM.
 
 
 
...
 
– Poszerzają one swoją obecność w Polsce, a ponadto Polska ma bardzo dobrze i wysoko wykfalifikowaną siłę roboczą, a to jest wynikiem wspaniałego systemu edukacji, szczególnie jeżeli chodzi o naukę, inżynierię, matematykę i nowoczesne technologie. Zainteresowanie innowacją i technologiami w Polsce jest bardzo silnie zakorzenione w naszej kulturze, ponieważ historycznie patrząc Polska jest krajem, gdzie na świat przyszło wielu znanych wynalazców – powiedział.

Jak mówił, Warszawa jest już hubem technologicznym, ale rola innych miast, w tym Krakowa i Poznania, wzrasta z każdym rokiem, a „badania i rozwój stają się coraz ważniejszą branżą”.

– Polska zarówno geograficznie, jak i politycznie, jako kraj członkowski Unii Europejskiej jest atrakcyjna dla biznesu – wskazał prezydent.

„Kraje Europy Środkowo-Wschodniej to 12. gospodarka na świecie”

Prezydent podkreślił, że w ciągu ostatnich trzech dekad kraje Europy Środkowo-Wschodniej przeszły znaczący proces rozwoju gospodarczego. – Obecnie kraje Europy Środkowo-Wschodniej to 12. największa gospodarka na świecie. W ten sposób staliśmy się motorem napędowym dla całej Unii Europejskiej – podkreślił.

Andrzej Duda przywołał wskaźniki wzrostu PKB dla krajów naszego regionu za 2017 rok. Mówił, że Polska zanotowała najlepszy wynik, 4,6 proc. wzrostu PKB, Czechy – 4,3 proc., Węgry – 4 proc., a Słowacja – 3,4 proc. PKB.

Prezydent mówił, że ten pozytywny trend trwa; wyraził też przekonanie, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej wykorzystają bardziej swój potencjał gospodarczy, współpracując ze sobą.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
22-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych