zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Polska partycypuje w ambitnych dążeniach UE w zakresie ochrony klimatu

16:48, 23.04.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Polska partycypuje w ambitnych dążeniach UE, która jako pierwsza światowa gospodarka, przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 r. i zwiększyła cel redukcji emisji do 2030 r. do co najmniej 55 proc. – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Duda podkreślił, zabierając głos w debacie podczas szczytu klimatycznego, którego gospodarzem jest prezydent USA Joe Biden, że Polska odgrywa aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej.

Przypomniał, że w trakcie COP24 w Katowicach w 2018 r., uzgodniono „pod przewodnictwem Polski Katowice Rulebook, jak również Śląską Deklarację Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji”.

– Umożliwiło to wdrożenie Porozumienia paryskiego oraz podniesienie znaczenia wymiaru ludzkiego w duchu zasady, że „nikt nie może być pozostawiony samotnie” – powiedział prezydent.

Jak wskazał, „dynamika nadana przez Polskę podczas COP24 przyczyniła się do tego, że Unia Europejska, jako pierwsza światowa gospodarka, przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz zwiększyła cel redukcji emisji do roku 2030 do co najmniej 55 procent”.

Polska partycypuje w tych ambitnych dążeniach – oświadczył polski przywódca.


Prezydent: Celem jest całkowite wdrożenie Porozumienia Paryskiego
 
 
 
...
 
Jak dodał prezydent, wiele państw poszło tym samym śladem.

– W szczególności gratuluję panu prezydentowi Bidenowi powrotu Stanów Zjednoczonych do Porozumienia paryskiego oraz zwiększenia ambicji w zakresie redukcji emisji CO2 do 2030 roku – oświadczył polski prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że „klimat jest przedmiotem wyjątkowej troski państw Inicjatywy Trójmorza”.Prezydent o celach klimatycznych: Najpierw równowaga emisyjna

„Do 2040 r. Polska zmniejszy udział węgla w systemie energetycznym z 70 do nawet 11 proc.”


– W Polsce w ciągu najbliższych dwóch dekad, zamierzamy zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny, dzięki czemu udział węgla zmniejszy się z obecnych 70 do nawet 11 proc. w 2040 r. – zadeklarował prezydent Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego.

Samymi deklaracjami politycznymi rzeczywistości nie zmienimy. Dlatego w Polsce w ciągu najbliższych dwóch dekad, zamierzamy zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny dzięki czemu udział węgla zmniejszy się z obecnych 70 do nawet 11 procent w 2040 r. – oświadczył.

Jak podkreślił, „to nie tylko odpowiedź na uzgodnienia wewnątrz Unii Europejskiej, ale przede wszystkim odpowiedź na oczekiwania młodego pokolenia Polaków”. Zaznaczył, że w tym tygodniu spotkał się z Młodzieżową Radą Klimatyczna, która zrzesza młodych przedstawicieli organizacji pozarządowych w Polsce walczących o ochronę środowiska naturalnego i klimatu.

Poinformował, że w czwartek doszło do porozumienia po długim dialogu społecznym pomiędzy społecznością górników a przedstawicielami polskiego rządu dotyczącego wyłączenia węgla z produkcji energii elektrycznej do 2049 r.


Prezydent: Chcemy do 2030 r. osiągnąć ponad 30 proc. energii z OZE

„Polska zbuduje zrównoważony, niskoemisyjny miks energetyczny w oparciu o energię jądrową, odnawialną i gaz”


– Polska będzie budować zrównoważony i niskoemisyjny miks energetyczny w oparciu o energię jądrową oraz odnawialną, a także gaz – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przemawiając podczas szczytu klimatycznego zwołanego przez prezydenta USA Joe Bidena podkreślił, że „Polska będzie budować zrównoważony i niskoemisyjny miks energetyczny w oparciu o energetykę jądrową oraz odnawialną, a także gaz”.

Prezydent podkreślił, że „bez wykorzystania wszelkich technologii transformacja naszego systemu energetycznego po prostu nie będzie możliwa".

Jak zaznaczył, „polsko-amerykańska umowa o rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej z października 2020 r. potwierdza nasze ambicje; uwidacznia wagę międzynarodowej współpracy w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej”.


Prezydent Duda: Elektrownie atomowe trzeba zbudować

„Transformacja przyjazna klimatowi to ogromna szansa dla obywateli i gospodarki”


– Transformacja przyjazna klimatowi to ogromna szansa dla obywateli i wszystkich sektorów naszej gospodarki - przekonywał prezydent Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego. Wracając po pandemii na tory rozwoju nie pozwólmy, by były to stare tory; odbudujmy świat bardziej sprawiedliwym – wyzwał.

Podczas zwołanego przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena szczytu klimatycznego, prezydent Duda wzywał, by skoordynować na poziomie międzynarodowym działania w zakresie badań i rozwoju tak, aby „stworzyć masę krytyczną technologii innowacyjnych, ale zarazem przystępnych cenowo”.

Według niego należy się też zastanowić, jak banki centralne mogą wesprzeć transformację energetyczną zgodnie z zasadą neutralności technologicznej.


Sałek: Polska ma bogate doświadczenia w kwestii sprawiedliwej transformacji
– Transformacja przyjazna klimatowi to także ogromna szansa dla obywateli i wszystkich sektorów naszej gospodarki – - oświadczył polski prezydent.

Wskazywał, że „w Polsce postawiliśmy na elektromobilność zarówno w transporcie publicznym, jak i indywidualnym”. Zaznaczył, że to ogromna szansa na rozwój przemysłowy i nowe miejsca pracy.

Jak mówił, Polska już teraz jest największym eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej, z udziałem w wysokości 46 proc. w rynku europejskim w ubiegłym roku. Zaznaczył, że „Polska stała się także europejskim liderem w produkcji baterii litowo-jonowych”.

– Nasze ambicje dotyczą również transportu indywidualnego i odchodzenia od silników spalinowych, gdzie widzę ogromny potencjał do współpracy obu stron Atlantyku – dodał Duda.


Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie klimatycznym
Prezydent Wskazywał ponadto, że w Polsce Lasy Państwowe wdrożyły pilotażowy program Leśnych Gospodarstw Węglowych, czyli system wykorzystania zasobów leśnych do wzmożonego pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery oraz jego kumulowania w ramach ekosystemu leśnego.

– Koncepcja Leśnych Gospodarstw Węglowych zasługuje w moim przekonaniu na usankcjonowanie w ramach międzynarodowego porządku prawnego – stwierdził prezydent.

Jak zaznaczył, „z powodu pandemii świat na chwilę się zatrzymał”, jednak wracając na tory rozwoju nie można pozwolić, „aby były to stare tory. – Wykorzystajmy szansę, aby świat odbudować lepszym, bardziej sprawiedliwym, bardziej solidarnym, bardziej zrównoważonym – apelował polski prezydent.


Soboń: Strona społeczna będzie włączona w konsultacje projektu wydzielenia aktywów węglowych

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych