zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Polska staje się coraz istotniejszym hubem obecności wojskowej NATO i USA w regionie

10:23, 07.03.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Polska staje coraz istotniejszym hubem obecności wojskowej NATO i USA w naszym regionie; postrzegamy naszą rolę w kategoriach bezpieczeństwa Polski, całej flanki wschodniej i basenu Morza Bałtyckiego, a co za tym idzie - także i całej Europy – mówił prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Podczas odprawy kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP prezydent wskazywał, że Sojusz pozostaje fundamentem współpracy całego obszaru euroatlantyckiego, mimo pewnych napięć pojawiających się pomiędzy krajami UE a USA.

– Polska będzie zawsze zbiegać o wzmocnienie potencjału odstraszania i obrony Sojuszu, jednocześnie Polska będzie się angażować w projekty rozwijające europejską obronność, takie jak stała współpraca strukturalna, czy Europejski Fundusz Obronny, zabiegając o to, aby zawsze były one komplementarne względem NATO – podkreślił Duda.

Nawiązując do swych wizyt m.in. w jednostkach w Żaganiu, Orzyszu, czy Elblągu, prezydent powiedział, że były one dla niego okazją, by „przekonać się o tym, że Polska staje coraz istotniejszym hubem obecności wojskowej NATO i USA w naszym regionie”. – Postrzegamy tę rolę nie tylko w kategoriach bezpieczeństwa Polski, ale także bezpieczeństwa całej flanki wschodniej i basenu Morza Bałtyckiego, a co za tym idzie - także i całej Europy - powiedział Duda.

– Mając na uwadze potrzebę rozwoju i modernizacji sił zbrojnych w dalszym ciągu zamierzam zabiegać o sukcesywne zwiększanie wydatków obronnych. Na mój wniosek rząd przygotował projekt ustawy zwiększającej budżet obronny do poziomu 2,5 proc. PKB do roku 2030. Mając na uwadze założenia obecnego planu modernizacji technicznej i potrzeby sił zbrojnych, podtrzymuję swój postulat, aby ten poziom osiągnąć już w 2024 r. Mam nadzieję, że będzie to możliwe – oświadczył prezydent.

Odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych
 
 
 
...
 
Szef MON: naszymi działaniami będziemy umacniać poczucie bezpieczeństwa Polek i Polaków

Podczas odprawy kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP, minister podziękował „za ciężką i wymagającą służbę oraz za dobrą współpracę”. – Musimy cały czas pamiętać, że tworzymy jeden zespół, pracujemy na wspólne dobro, jakim jest bezpieczeństwo naszej ojczyzny i naszych obywateli – podkreślił.

– Nie przywiązujmy zbyt wielkiej wagi do szkalującej polskie wojsko wypowiedzi medialnych byłych dowódców, którzy zamienili się w agresywnych polityków prowadząc narrację szkodzącą Polsce. Róbmy swoje, bo tego oczekują od nas zarówno Polacy, jak i sojusznicy w NATO – powiedział Błaszczak.

– W ubiegłym roku byłem wobec państwa wymagający i taki pozostanę w tym roku. Będę oczekiwał przede wszystkim przyśpieszenia realizowanych zakupów uzbrojenia i wyposażenia, które trafią do sił zbrojnych RP. Do priorytetowych zadań będzie należało także sprawne formowanie nowej 18. dywizji zmechanizowanej, formowanie wojsk obrony terytorialnej i wojsk obrony cyberprzestrzeni. Oczekuję także systematycznego zwiększania liczebności sił zbrojnych RP – powiedział szef MON, zwracając się do uczestników odprawy.

Mówił, że w 2018 zrobiono „sześć kroków ku bardziej nowoczesnym i skuteczniejszym siłom zbrojnym RP”. – Zapewniliśmy odpowiednie finansowanie, stworzyliśmy skuteczny system dowodzenia, zwiększyliśmy liczebność wojska, uzupełniliśmy braki w kwestii modernizacji sił zbrojnych, zadbaliśmy o zwalczania zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz utrzymujemy dobre relacje z kluczowymi sojusznikami – przekonywał minister obrony.

– Będziemy kontynuować ten marsz również w tym roku, naszymi działaniami będziemy umacniać poczucie bezpieczeństwa Polek i Polaków – zapewnił minister.„Chcemy, by obecność wojsk USA w Polsce była traktowana jako część strategii NATO”
Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP

Zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak biorą w czwartek udział w odprawie kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP zorganizowanej w Warszawie w Pałacu Prezydenckim z okazji obchodów 20-lecia członkostwa Polski w NATO.

Szef MON podczas dorocznej odprawy rozliczeniowo-koordynacyjnej mia przedstawić zadania zrealizowane w minionym roku i określić oczekiwania na kolejny rok.

Przed odprawą na dziedzińcu Pałacu odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej i flagi NATO. Po spotkaniu zaplanowano briefing prezydenta i szefa MON dla dziennikarzy.