zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję tworzenia rządu

11:43, 14.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Wynik wyborów jest jednoznaczny, samodzielną większość uzyskała Zjednoczona Prawica i to jest naturalne, że misję utworzenia rządu otrzymuje dotychczasowy premier – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości desygnowania Mateusza Morawieckiego na premiera.


Podziel się:   Więcej

Prezydent podkreślił, że wybory parlamentarne przyniosły jednoznaczne rozstrzygnięcia. Przypomniał, że zostali już wybrani marszałkowie obu izb parlamentu; dodał, że kolejnym etapem w działalności demokratycznego państwa jest powołanie nowego rządu.

– Wynik wyborów, jeżeli chodzi o większość w Sejmie, jest absolutnie jednoznaczny, znowu samodzielną większość uzyskuje Zjednoczona Prawica na czele z PiS - obóz, który ja nazywam obozem konserwatywnym - mówił prezydent.

– Dziś przychodzi ten moment, w którym następuje powierzenie misji utworzenia kolejnego rządu RP po ostatnich wyborach parlamentarnych i jest czymś zupełnie naturalnym, że misję tę otrzymuje dotychczasowy premier. Panie premierze, cieszę się, że mogę panu dzisiaj powierzyć tę tekę. Bardzo dziękuję za konsultację, zwłaszcza te wczorajsze konsultacje - długie, ale ciekawe i mam nadzieję pożyteczne zarówno dla mnie z punktu widzenia naszej przyszłej działalności, jak i przede wszystkim także dla pana premiera - dodał Andrzej Duda.
 
 
 
...
 
„Mamy z premierem Morawieckim absolutnie wspólną wizję rozwoju Polski”

Prezydent powiedział, że cieszy się, iż może powierzyć Morawieckiemu tekę Prezesa Rady Ministrów, podziękował za konsultacje, które odbyli w środę.

– Jasno mogę zobaczyć, że te cztery lata pańskiego doświadczenia, jeżeli chodzi o prowadzenie najważniejszych polskich spraw (...) najpierw na funkcji wicepremiera, ale przecież przede wszystkim ministra finansów, jednego z absolutnie najważniejszych ministrów w rządzie, a następnie przez dwa lata premiera – dało panu to ogromne doświadczenie, które pozwala teraz wyeliminować mankamenty, które gdzieś tam się pojawiały i usprawnić różnego rodzaju procesy – mówił prezydent zwracając się do Morawieckiego.

Wyraził nadzieję na dalszą współpracę z pożytkiem dla Rzeczypospolitej i dla obywateli. – Mamy absolutnie wspólną wizję rozwoju Polski, mamy wspólną wizję tych priorytetów, które powinny być zrealizowane, mamy wspólną wizję polskiej polityki ukierunkowanej na obywatela, na jego sprawy, sprawy jego powodzenia życiowego, sprawy poprawy jakości życia w Polsce, jak również wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej, wzmacniania polskiej gospodarki – mówił prezydent.

Duda powiedział, że po rozmowie z Morawieckim i znając kandydatów na ministrów ma „absolutne przekonanie”, że nowy rząd będzie działał sprawnie.
Morawiecki: mam nadzieję, że kolejne cztery lata będą skokiem rozwojowym

Mateusz Morawiecki podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za okazane zaufanie oraz za możliwość kontynuacji misji „poprawy standardu życia Polaków”.

– Chcę to z całą mocą podkreślić, że te dzieła, które Polacy nagrodzili rzeczywiście bezprecedensowym wynikiem (wyborów) przy najwyższej frekwencji, te ponad 8 mln głosów Polaków, świadczą o ich zaufaniu – podkreślił szef rządu.

Zwracając się do prezydenta, Morawiecki powiedział, że „te dzieła” nie byłyby możliwe bez zaufania głowy państwa, jego konstruktywnej i bliskiej współpracy oraz merytorycznej oceny wielu projektów i współpracy ekspertów.

– To rzecz niezwykle cenna, bardzo ważna z punktu widzenia naszej zdolności do wdrażania bardzo ważnych projektów dla obywateli, dla całego społeczeństwa – przekonywał Morawiecki.

Jak dodał, „świat i Polska w szczególności stoją niewątpliwie przed ogromnymi wyzwaniami”. – Pytań jest bardzo wiele, ale mam głęboką nadzieję, że we współpracy z panem prezydentem będziemy potrafili znajdować wszelkie odpowiedzi na te wyzwania, które są przed nami, oraz że te pierwsze cztery lata były swego rodzaju rozbiegiem, a te kolejne cztery lata będą skokiem rozwojowym – skokiem, który pokaże Polakom, że ten wymarzony standard życia na poziomie europejskim jest coraz bliżej – mówił premier.
We wtorek Morawiecki złożył na ręce prezydenta dymisję poprzedniego rządu. Do czasu powołania nowego gabinetu prezydent powierzył dotychczasowemu pełnienie obowiązków.

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji dotychczasowego rządu, jest 14 dni na desygnację nowego premiera i powołanie nowego rządu. Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza exposé) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Powołanie rządu może nastąpić w piątek, a exposé premiera w Sejmie – we wtorek 19 listopada.

Mateusz Morawiecki był premierem w trakcie poprzedniej kadencji Sejmu, od 11 grudnia 2017 roku do 12 października, kiedy na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji złożył dymisję, jeszcze tego samego dnia przyjętą przez prezydenta.

Prezydent desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera
Proponowany skład nowej Rady Ministrów

Premier Mateusz Morawiecki 8 listopada przedstawił propozycję składu nowego rządu. Wówcas zaznaczył, ze nie ma jeszcze kandydata na ministra sportu.

Skład proponowanego nowego rządu:

Ministerstwo Cyfryzacji
Marek Zagórski

Ministerstwo Edukacji Narodowej
Dariusz Piontkowski

Ministerstwo Finansów
Tadeusz Kościński

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Marek Gróbarczyk

Ministerstwo Infrastruktury
Andrzej Adamczyk

Ministerstwo Klimatu
Michał Kurtyka

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
wicepremierPiotr Gliński

Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego
Jacek Sasin

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
wicepremier Jarosław Gowin
Ministerstwo Obrony Narodowej
Mariusz Błaszczak

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Marlena Maląg

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Jan Krzysztof Ardanowski

Ministerstwo Rozwoju – w resorcie znajdą się też działy budownictwo i turystyka
Jadwiga Emilewicz

Ministerstwo Sportu
bez kandydata

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Mariusz Kamiński

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Jacek Czaputowicz

Ministerstwo Sprawiedliwości
Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Środowiska
Michał Woś

Ministerstwo Zarządzania Funduszami
Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Ministerstwo Zdrowia
Łukasz Szumowski

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Michał Dworczyk


Mateusz Morawiecki przedstawił skład nowej Rady Ministrów

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych