zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Powinniśmy być czujni wobec wszelkich przejawów fałszowania historii

13:27, 23.08.2019;   autor: łz;   źródło: IAR

Wspólnie składamy hołd wszystkim ofiarom totalitarnych reżimów. Jesteśmy także zobowiązani, aby dogłębnie badać i rozumieć mechanizmy zła, które prowadziły do rozrastania się tych ludobójczych systemów, odkrywać całą prawdę o ich zbrodniach oraz upamiętniać tych, którzy stracili życie z rąk oprawców – wskazał prezydent Andrzej Duda w 80. rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow.


Podziel się:   Więcej

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie trwa międzynarodowa konferencja z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że pakt Ribbentrop-Mołotow złowrogo zapisał się w historii świata oraz że w związku z sojuszem wciąż dochodzi do relatywizowania odpowiedzialności.

„Wiele milionów ludzi, mieszkańców tych »skrwawionych ziem«, doświadczyło potwornych zbrodni i cierpień, których symbolami stały się Auschwitz i Gułag. Zakończenie wojny nie okazało się kresem tej martyrologii; na obszarach odgrodzonych »żelazną kurtyną« komunizm wciąż dręczył i zabijał liczne ofiary” – wskazał prezydent w liście odczytanym przez ministra Andrzeja Derę.

„Nigdy nie wolno nam zapomnieć tego strasznego rozdziału historii. Jest on nieodłączną częścią całego europejskiego dziedzictwa, stanowiącą nieustanną przestrogę oraz zobowiązanie, aby wspólnie przeciwstawiać się złu” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że wszyscy są zobowiązani do badania mechanizmów zła a także odkrywania prawdy o zbrodniach i upamiętniania ofiar.

„80 lat temu dwa reżimy totalitarne umówiły się na rozpoczęcie II wojny światowej”
„Powinniśmy być również czujni wobec wszelkich przejawów fałszowania historii, manipulowania faktami i relatywizowania odpowiedzialności, jak to na przykład dzieje się dzisiaj w odniesieniu do paktu Ribbentrop-Mołotow oraz jego dziejowych konsekwencji. Na pewno wszyscy podzielamy przekonanie, że lekcje wyciągnięte z tragicznej przeszłości służą budowaniu pomyślnej przyszłości. Wierzę, że tegoroczne warszawskie spotkanie istotnie się do tego przyczyni” – dodał Andrzej Duda.

W 80. rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow wspólną deklarację przedstawili szefowie dyplomacji Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii. Ministrowie podkreślili w niej, że przypominanie i upamiętnianie minionych nieszczęść daje siłę, by sprzeciwić się tym, którzy starają się oczyścić nazizm i komunizm z ciążących na nich zbrodni.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
20-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych