zaloguj się
Dostępność

 
header("X-php: 103");
Strona główna » Aktualności

Prezydent powoła nowy rząd Mateusza Morawieckiego

08:45, 15.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR

Prezydent Andrzej Duda powoła w piątek nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Uroczystość odbędzie się o godz. 14.30 w Pałacu Prezydenckim. Po południu odbędzie się pierwsze posiedzenie rządu.


Podziel się:   Więcej

Mateusz Morawiecki złożył we wtorek na ręce prezydenta dymisję poprzedniego rządu. Do czasu powołania nowego gabinetu prezydent powierzył dotychczasowemu pełnienie obowiązków.

Zgodnie z konstytucją po przyjęciu dymisji dotychczasowego rządu, jest 14 dni na desygnację nowego premiera i powołanie nowego rządu. W czwartek przed południem prezydent desygnował Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu.

Jak poinformował rzecznik prezydenta, uroczystość powołania przez głowę państwa nowego rządu odbędzie się w piątek o godz. 14.30 w Pałacu Prezydenckim.

Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza exposé) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.


Znamy termin powołania nowego rządu Mateusza Morawieckiego
 
 
 
...
 
header("X-php: 103");


Prezydent powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję tworzenia rządu
Proponowany skład rządu

Skład rządu, poza nowym ministrem sportu, Mateusz Morawiecki przedstawił tydzień temu.

Nowy gabinet będzie liczył dwadzieścia resortów. Nie będzie w nim Ministerstwa Energii, Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Powstaną nowe resorty: Ministerstwo Rozwoju, Zarządzania Funduszami, Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego i Klimatu.

Większość ministrów pozostanie na swoich stanowiskach, przy czym Jadwiga Emilewicz pokieruje Ministerstwem Rozwoju, Jacek Sasin będzie szefem Ministerstwa Nadzoru Właścicielskiego.

Do rządu dołączą Michał Kurtyka, który stanie na czele Ministerstwa Klimatu, Małgorzata Jarosińska-Jedynak jako minister zarządzania funduszami, nowy minister finansów Tadeusz Kościński i Marlena Maląg, która pokieruje resortem rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dotychczasowy minister do spraw pomocy humanitarnej Michał Woś zostanie ministrem środowiska.


Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu premiera Mateusza Morawieckiego
Pierwsze posiedzenie nowego rządu

Premier Mateusz Morawiecki mówił w środę, że jego rząd będzie kontynuował misję poprawy życia Polaków. – Mam nadzieję, że pierwsze cztery lata były swego rodzaju rozbiegiem, a kolejne cztery będą skokiem rozwojowym – powiedział.

Na popołudnie zaplanowane jest pierwsze posiedzenie nowego rządu.

Prawdopodobnie we wtorek Mateusz Morawiecki wygłosi w Sejmie exposé.


Prezydent desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
23-09-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych