zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent powołał ministra energii. Tchórzewski zajmie się polityką energetyczną państwa

12:56, 01.12.2015;   autor: akune;   źródło: PAP

Krzysztof Tchórzewski został we wtorek powołany na szefa nowego resortu – Ministerstwa Energii. Do ministra energii będą należały m.in. sprawy polityki energetycznej państwa i udział w kształtowaniu polityki energetycznej UE.


Podziel się:   Więcej

Dotychczas Tchórzewski był członkiem Rady Ministrów w randze ministra bez teki. Dopiero po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o działach administracji rządowej możliwe było utworzenie resortu energii. Nowelizacja weszła w życie w ostatni piątek.

O wręczeniu we wtorek Tchórzewskiemu przez prezydenta Andrzeja Dudę aktu powołania na ministra energii poinformowała prezydencka kancelaria.

– Wiem, że doświadczenia, wiedzy i energii panu ministrowi nie brakuje, więc z całą pewnością ten urząd będzie sprawowany bardzo dobrze – mówił do Tchórzewskiego prezydent, cytowany przez swoje służby prasowe.

Według komunikatu, Andrzej Duda przypomniał też, że teraz Rada Ministrów, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, jest już kompletna. Życzył premier, wicepremierom i wszystkim ministrom powodzenia w pracy. – Trudne zadanie przed państwem, trudne zadanie przed nami wszystkimi, ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo – dodał prezydent.


Kancelaria Prezydenta z nowymi ministrami. Andrzej Duda przedstawił skład swojej drużyny
Minister zajmie się polityką energetyczną państwa

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o działach do ministra energii będą należały nie tylko sprawy polityki energetycznej państwa, ale także sprawy udziału w kształtowaniu polityki energetycznej Unii Europejskiej.

Ponadto w katalogu tym są sprawy: efektywności energetycznej, rozwoju i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, funkcjonowania systemów energetycznych z uwzględnieniem zasad racjonalnej gospodarki i potrzeb bezpieczeństwa energetycznego kraju, a także, obok już zapisanego inicjowania i koordynowania współpracy międzynarodowej w dziedzinie energii, udział w pracach organów Unii Europejskiej.


Niespodzianka w rządzie PiS. Ministrem energetyki został Krzysztof Tchórzewski
Nadzór dla Towarzystwem Finansowym Silesia

Do ministra energii należeć będzie nadzór nad Towarzystwem Finansowym Silesia. 30 września poprzedni rząd przyjął plan dla górnictwa, który przewiduje, że to spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej. Zdaniem autorów planu miałoby to dać podstawę do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego oraz być pierwszym krokiem do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

Nowelizacja stanowi, że minister energii będzie też nadzorował przedsiębiorstwa górnicze (z wyjątkiem Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.), a także „Węglokoks” S.A. w Katowicach i CZW „Węglozbyt” S.A.

Na mocy znowelizowanej ustawy powstanie też urząd pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, który przejmie uprawnienia skarbu państwa w stosunku do operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego i operatora systemu przesyłowego gazowego (dotychczas było to zadaniem ministra gospodarki). Pełnomocnik powoływany będzie przez premiera.

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
23-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych