zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej

10:25, 20.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR

– Państwowa Komisja Wyborcza jest jednym z podstawowych elementów gwarancyjnych funkcjonowania demokracji w jej najbardziej sztandarowym wymiarze, jakim są wybory – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Prezydent powołał nowy skład PKW.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. W PKW zasiądzie siedmiu członków wskazanych przez Sejm, a dwóch pochodzących ze wskazania Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Prezydent podczas uroczystości powołania sędziów do PKW dziękował im za przyjęcie nominacji.

– To jest bardzo ważna Komisja, PKW jest jednym z podstawowych elementów gwarancyjnych funkcjonowania demokracji w jej najbardziej sztandarowym wymiarze, jakim są wybory. PKW de facto gwarantuje wszystkie prawa wyborcze w sensie ich rzeczywistego funkcjonowania, dba o to, by wybory odbyły się tak jak należy – powiedział Andrzej Duda.

Jak podkreślił, PKW „przede wszystkim przeprowadza proces głosowania i pilnuje tego, aby jego wynik jak najszybciej i w jak najrzetelniejszy sposób został ustalony i dotarł do opinii publicznej”. – Jest to zatem rola fundamentalna z niezwykłą odpowiedzialnością – zaznaczył prezydent.


Prezydent powoła sędziów Państwowej Komisji Wyborczej
 
 
 
...
 
„Państwa obecność w Komisji jest niezwykle istotna”

– Dziękuję za przyjęcie nominacji, państwa obecność w PKW z punktu widzenia wiarygodności wyborów jest niezwykle istotna – powiedział prezydent Andrzej Duda, powołując w poniedziałek nowy skład PKW.

– Życzę panom przede wszystkim, aby trudnych chwil w pracy Komisji nigdy nie było, życzę tego, aby wszystkie systemy dobrze działały, życzę tego, aby wszystkie procedury, które są wdrażane były realizowane w sposób sprawny. I aby nie zdarzały się różne, nawet żadne losowe sytuacje, które w jakikolwiek sposób mogłyby zaburzyć pracę Komisji i przebieg wyborów – podkreślił prezydent, zwracając się do sędziów PKW.

– Jesteście wszyscy panowie bardzo doświadczonymi prawnikami, część z panów ma także już doświadczenie pracy w PKW, co bardzo istotne, część z państwa także ma dorobek naukowy na tle prawa wyborczego, i to prawa wyborczego nie tylko w naszym kraju, ale również także na tle porównawczym w innych krajach europejskich – zaznaczył Andrzej Duda.

Jak dodał, „nie ma więc żadnych wątpliwości, że w tym sensie merytorycznym jesteście panowie doskonale przygotowani do tego, aby tę misję zrealizować”. – Dziękuję za przyjęcie tych nominacji jako, że państwa obecność w PKW, właśnie z punktu widzenia wiarygodności wyborów, z punktu widzenia tej wiarygodności, ich gwarancji, jest niezwykle istotna – podkreślił prezydent.


Sejmwskazał siedmiu członków PKW
Nowy skład PKW

Z rekomendacji PiS w PKW zasiądą: Zbigniew Cieślak, Dariusz Lasocki oraz Arkadiusz Pikulik. Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji Ryszarda Balickiego oraz Konrada Składowskiego. Lewica wskazała Liwiusza Laskę, zaś PSL-Kukiz'15 – Macieja Miłosza. Prezes NSA wskazał do Komisji sędziego Sylwestra Marciniaka, zaś prezes TK wskazała sędziego Wojciecha Sycha.

Kadencja sędziów PKW wskazanych przez Sejm będzie wynosić cztery lata, kadencja pozostałych dwóch sędziów wyniesie dziewięć lat.

Od dnia powołania nowego składu PKW, prezydent będzie miał 110 dni na zwołanie pierwszego posiedzenia nowej Komisji. Do czasu otwarcia pierwszego posiedzenia nowej Komisji, PKW będzie działać w dotychczasowym składzie.Zmianaregulaminu Izby dotycząca wyboru członków PKW. Sejm przyjął uchwałę
Minutą ciszy uczczono zmarłego sędziego Grzegorza Jędrejka

Prezydent i nowi członkowie Państwowej Komisji Wyborczej uczcili minutą ciszy zmarłego w niedzielę sędziego Trybunału Konstytucyjnego i członka PKW Grzegorza Jędrejka. Prezydent nie krył zaskoczenia śmiercią sędziego.

Grzegorz Jędrejek był profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Sędzią Trybunału Konstytucyjnego był od 2017 roku oraz – od 2019 r. – członkiem Państwowej Komisji Wyborczej. Był również członkiem Rady Naukowej Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości i zastępcą jej przewodniczącego.

Grzegorz Jędrejek miał 46 lat.


Prezydent powołał sędziego TK Grzegorza Jędrejka w skład PKW

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
26-02-2020
  • 5. posiedzenie Senatu – dzień drugi 09:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych