zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent powołał trzech nowych członków Rady Dialogu Społecznego

15:59, 25.01.2021;   autor: akune, msies;   źródło: PAP

Prezydent powołał w poniedziałek trzech nowych członków Rady Dialogu Społecznego: Marka Kowalskiego, Sylwię Szczepańską i Łukasza Kozłowskiego. Wszyscy są przedstawicielami Federacji Przedsiębiorców Polskich.


Podziel się:   Więcej

Nowi członkowie RDS zastąpią Marka Zychla z Konfederacji Lewiatan, Jana Stefanowicza z Business Center Club i Władysława Jefremienko ze Związku Rzemiosła Polskiego.

W Radzie Dialogu Społecznego zasiadają przedstawiciele rządu oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców i związków zawodowych.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że będzie to nowy impuls w pracach Rady nad rozwiązaniami, które pomogą polskiej gospodarce przetrwać trudny czas pandemii.

– Dokonujemy dzisiaj zmian w Radzie. Te zmiany polegają na tym, że przyjęta została do Rady nowa organizacja, która została zarejestrowana w zeszłym roku: Federacja Przedsiębiorców Polskich. I w związku z tym, podmioty obecne w Radzie Dialogu Społecznego, a reprezentujące stronę pracodawców zdecydowały się ustąpić po jednym miejscu z dotychczas zajmowanych w Radzie, po to, aby reprezentacja nowej organizacji, jako szóstej organizacji zrzeszającej przedsiębiorców, pracodawców, także mogła w pracach Rady uczestniczyć – powiedział prezydent podczas uroczystości.


Prezydent Duda powoła nowych członków Rady Dialogu Społecznego
 
 
 
...
 
Andrzej Duda wyraził satysfakcję z takiej decyzji Rady i wyraził nadzieję, że przyjęcia w skład RDS nowej organizacji reprezentującej przedsiębiorców, wzmocni ją. Zwrócił uwagę, że decyzja ta jest podejmowana w trudnym dla gospodarki czasie pandemii koronawirusa. Dodał, że okres pandemii wymaga szczególnych działań, a także szczególnym form wsparcia dla przedsiębiorców.

– Dyskusje na ten temat powinny się toczyć także w ramach Rady Dialogu Społecznego. Także tutaj strona rządowa (...) powinna głos pracodawców słyszeć; powinien być prowadzony ten niezwykle potrzebny dialog – powiedział prezydent.

Wyraził nadzieję, że najbliższe miesiące to będzie nowy impuls w pracach Rady i że „będzie to praca nad nowymi rozwiązaniami, które pomogą funkcjonować polskiej gospodarce, przetrwać ten trudny czas”.

– A przede wszystkim - w co głęboko wierzę i czego bardzo pragnę (...) - w momencie, w którym tylko zakończy się, czy też będzie się kończyła pandemia koronawirusa, że nasza gospodarka będzie mogła wrócić na drogę dynamicznego rozwoju, na której była, zanim pandemia koronawirusa przyszła i zanim ten trudny czas się rozpoczął. Wierzę w to, że wrócimy do takiego bardzo szybkiego wzrostu gospodarczego. Ale tutaj głos przedsiębiorców, praca Rady Dialogu Społecznego nad nowymi rozwiązaniami, nad analizą tych rozwiązań, które są i które są proponowane - ma w moim przekonaniu bardzo duże znaczenie. I właśnie głos społeczeństwa, także poprzez organizacje pracodawców, ma w Radzie ogromne znaczenie i powinien być słuchany – tłumaczył Duda.


Prezydent powołał nowych członków RDS. Wśród nominowanych szef MSWiA

Nowo powołani członkowie RDSPrzedstawiciele FPP powołani w poniedziałek do Rady to przewodniczący organizacji Marek Kowalski, główny ekonomista FPP Łukasz Kozłowski oraz dyrektor ds. dialogu FPP Sylwia Szczepańska. FPP to organizacja, „której nadrzędnym celem jest zapewnienie właściwego rozwoju oraz bezpieczeństwa najważniejszym podmiotom na polskim rynku pracy - pracodawcom i pracownikom”. Reprezentuje interesy przedsiębiorstw i instytucji zrzeszonych w ramach Federacji.

Przedstawicielami strony rządowej w RDS, oprócz Gowina, są m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski.

Organizacje związkowe reprezentowane w RDS to Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność”. Reprezentatywne organizacje pracodawców to: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacja „Lewiatan”, Związek Rzemiosła Polskiego, Związek Pracodawców Business Centre Club, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Z głosem doradczym są przedstawiciele m.in. Prezydenta RP, prezesa Narodowego Banku Polskiego, prezesa Głównego Urzędu Statystycznego,

Radę Dialogu Społecznego ustanowił Prezydent RP 22 października 2015 r., na mocy ustawy z 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Zadaniem RDS jest prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności i spójności społecznej polskiej gospodarki. Rada ma także, w praktyczny sposób, realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych