zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: powstał pakiet antykryzysowy; w najbliższym czasie będzie wprowadzany

12:51, 18.03.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Potrzebne jest wsparcia dla przedsiębiorców i dla pracowników; pakiet antykryzysowy musi być kompleksowy; pakiet ten w zasadzie już powstał, w najbliższym czasie będzie przekładany na projekty ustaw i wprowadzany - powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej.


Podziel się:   Więcej

W środę odbyło się posiedzenie zwołanej przez prezydenta Rady Gabinetowej poświęcone pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS–Cov–2.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent zwracał uwagę, że choć w Polsce jest coraz więcej zachorowań, liczba zakażonych nie przyrasta w takim tempie, jakiego początkowo spodziewali się eksperci. – Niemniej jednak przyrasta i należy liczyć się z tym, że będzie coraz większa i coraz więcej będzie w związku z tym problemów – zaznaczył.

Duda wskazał, że wiele osób ma możliwość pracy zdalnej, ale wiele osób nie jest w stanie świadczyć jej w ogóle m.in. z uwagi na brak klientów. – Właśnie o tym rozmawialiśmy dzisiaj, bo to była nasza troska już od dłuższego czasu – podkreślił prezydent.

Prezydent: Nie ma planów wprowadzenia stanu wyjątkowego
Jak dodał, wielu polskich przedsiębiorców jest dziś w kłopotach. Podkreślił, że pomoc potrzebna jest zarówno najmniejszym przedsiębiorcom, jak i średnim, ale też tym wielkim. – W najtrudniejszej sytuacji są ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, ci, którzy wzięli kredyty, którzy zaczęli zatrudniać ludzi, ich pracownicy – zauważył prezydent.

– Uznałem, że jest przede wszystkim potrzeba wsparcia tych ludzi ciężko pracujących na co dzień i jako przedsiębiorcy, i jako pracownicy, bo to oni znajdują się dzisiaj w najgorszej sytuacji, co – rzecz jasna – przełoży się w efekcie na całą gospodarkę. W związku z czym, ten pakiet musi być bardzo szeroki, bardzo głęboki, bardzo kompleksowy i musi obejmować wszystkie dziedziny życia – oświadczył prezydent.

Poinformował, że pakiet ten już powstał i w najbliższym czasie będzie przekładany na teksty projektów ustaw. – Mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli go wprowadzić – dodał.


Prezydent apeluje do Polaków, żeby pozostali w domach
„W pakiecie osłonowym dla przedsiębiorców m.in. odsunięcie płatności ZUS”

Prezydent podkreślił na konferencji prasowej, że wypracowany pakiet dla przedsiębiorców i pracowników zawiera „różnego rodzaju ulgi, zwolnienia i przesunięcia spłat”. „Czyli można powiedzieć takie swoiste właśnie wakacje chociażby, jeżeli chodzi o ZUS, o odroczenie płatności ZUS–u. Możliwość rozłożenia tego ZUS-u na raty.” – poinformował Duda.

Jak dodał, w pakiecie będzie wprowadzony system wynagrodzeń dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą świadczyć pracy. – To jest ręka wyciągnięta i do pracowników, i do przedsiębiorców, bo jest wielu ludzi, którzy są cennymi pracownikami, niezwykle doświadczonymi, zaufanymi dla przedsiębiorców. I liczymy się z tym, że wielu przedsiębiorców stanie w dramatycznej sytuacji, że bez pomocy będą musieli takich ludzi zwolnić – podkreślił Andrzej Duda.

– Więc po to, aby była ta możliwość utrzymania wspólnym wysiłkiem tych miejsc pracy, wysiłkiem z jednej strony państwa polskiego, ale z drugiej strony także i samego pracownika i przedsiębiorcy, utrzymania tych miejsc pracy, ale także i zapewnienia możliwości przetrwania i pracownikom i przedsiębiorcom, będzie wprowadzone specjalne rozwiązanie, z którego mamy nadzieję, że wszyscy ci którzy znajdą się w trudnej sytuacji, będą mogli skorzystać – mówił prezydent.

Premier: Przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe w całym kraju zostaną zamknięte
„Zwiększenie gwarancji kredytów ze strony BGK – do 80 proc. wartości kredytu”

Prezydent podkreślił, że obecny kryzys ma charakter ogólnoświatowy, zatem program musiał zakładać, że polskie instytucje muszą radzić sobie same, bez zewnętrznej pomocy, z jednoczesnym osłanianiem naszego sektora finansowego.

– Bo to jest także wielkie zadanie, które spocznie na NBP i KNF, aby również realizować takie działania, które będą chroniły nasz system bankowy, żeby on funkcjonował. To zwiększenie także gwarancji na kredyty, które czy to już wzięli przedsiębiorcy, czy to dopiero wezmą przedsiębiorcy, na bardzo dobrych warunkach – ale zwiększenie gwarancji tych kredytów ze strony BGK. Te gwarancje będą do 80 proc. wartości kredytu – zapowiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że chodzi o to, by w jak największym stopniu ochronić przedsiębiorców, jako że spodziewa się, że trudności będą jeszcze większe.

Prezydent wyraził wdzięczność premierowi, ministrom i ekspertom za przygotowanie pakietu antykryzysowego, ale dziękował też „wszystkim rodakom, którzy w heroiczny sposób działają w ostatnich dniach”. Podkreślił, że mówi nie tylko o personelu medycznym, ale też osobom, które sprzedają żywność w sklepach; tym, którzy pracują w transporcie, pilotom, którzy transportują Polaków do ojczyzny oraz wszystkim, którzy zachowując się odpowiedzialnie chronią innych.
„W związku z koronawirusem nie unikniemy deficytu budżetowego”

– Nie mamy wątpliwości, że ta sytuacja się pogorszy (...) nie tylko u nas, ale również na świecie. Na pewno nie unikniemy deficytu budżetowego, to już w tej chwili widać – powiedział prezydent.

– Musimy się liczyć z tym, że sytuacja będzie trudniejsza, że warunki nam się pogorszą. Musimy robić wszystko, co w naszej mocy, abyśmy przetrwali i chcę państwa zapewnić, że robimy – zaznaczył. Prezydent wyraził nadzieję, że „ta tarcza antykryzysowa będzie uruchomiona i że w ten sposób uda nam się, nie tylko z tego kryzysu epidemiologicznego, ale że wyjdziemy w efekcie także z trudnej sytuacji gospodarczej”.

Mówił również o tym, że brakuje środków ochrony osobistej, a wiele placówek zgłasza niedobory. – Poszukujemy ich w tej chwili na świecie. Wszędzie, gdzie się tylko da – mówił. – Zobowiązałem się, że skontaktuję się dosłownie w najbliższym czasie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, którego znam osobiście i którego poproszę o to, aby Chiny, które są największym na świecie producentem tego rodzaju środków ochrony bezpośredniej personalnej, udostępniły nam więcej tego typu wyposażenia – powiedział.

Wyraził przekonanie, że jest to możliwe. – Mam nadzieję, że ta prośba zostanie wysłuchana, oczywiście my to zakupimy, bo są na to środki i nie będziemy ich na to szczędzić – zaznaczył.

Premier: Wprowadzone ws. koronawirusa rozwiązania niekomfortowe, ale konieczne


Prezydent podkreślił, że na zakończenie Rady Gabinetowej powiedział premierowi, wicepremierom oraz ministrom, że ten program przelany na teksty ustaw, musi być gotowy w tym tygodniu. – Taka jest potrzeba, taka jest oczywista sytuacja, z którą mamy dzisiaj do czynienia. Musimy działać szybko, musimy działać sprawnie. Trzeba budować w jak największym stopniu ten obszar bezpieczeństwa i zabezpieczenia dla Polaków, dla polskiej gospodarki – mówił prezydent. Wyraził też przekonanie, że uda się to zrealizować.

Prezydent: powstał pakiet antykryzysowy; w najbliższym czasie będzie wprowadzany

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
28-03-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych