zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Powstańcy warszawscy to bohaterowie także i naszych czasów

11:27, 30.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Powstańcy warszawscy to najwięksi bohaterowie nie tylko dzisiejszego dnia, tej kolejnej, już 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale bohaterowie także i naszych czasów. Chcę to z całą mocą podkreślić – powiedział w czwartek w Warszawie prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Podczas obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego prezydent zwrócił uwagę, że spotkanie z bohaterami powstania odbywa się „w nietypowych, trudnych okolicznościach, w jakże zmniejszonych w stosunku do tego, co zawsze, gronie".

– Dziękuję Bogu po raz kolejny w tym miejscu, że są z nami Powstańcy Warszawscy, absolutnie najwięksi bohaterowie nie tylko dzisiejszego dnia, tej kolejnej, już 76., rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale bohaterowie także i naszych czasów. Chcę to z całą mocą podkreślić, bo to nie tylko służba w konspiracji, to nie tylko służba i krew przelana w trakcie Powstania Warszawskiego, ale to później całe lata działalności, służenia Polsce, bardzo często także i działalności opozycyjnej zmierzającej do tego, żeby ta Polska była prawdziwie wolna, niepodległa, suwerenna – podkreślił Andrzej Duda.

– Wręczając przed chwilą powstańcom medale stulecia odzyskanej niepodległości, mówiłem: +tak, my tę niepodległość dzisiaj mamy także dzięki państwa bohaterstwu, dzięki państwa niezwykłemu czynowi i także państwa życiu, służbie, którą realizujecie cały czas poprzez swoją obecność, ale przede wszystkim poprzez spotkania z młodzieżą+ – dodał prezydent.
 
 
 
...
 
„Pokolenie, które broniło nas przed nawałą bolszewicką, wychowało powstańców warszawskich”

– Pokolenie, które broniło nas przed nawałą bolszewicką, wychowało powstańców warszawskich – pokreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił też uwagę, że 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zbiega się w tym roku z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w czwartkowych uroczystościach w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, które są częścią obchodów zbliżającej się 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Mówiąc o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zwrócił uwagę, że w tym roku obchodzimy też 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Podkreślił, że jest to stulecie zwycięstwa odniesionego „przez ojców i mamy powstańców warszawskich".

– Jakże to wymowne, że to pokolenie, które walczyło o polską niepodległość na różnych frontach I wojny światowej, a później walczyło o to, by Polska wróciła na mapę, później walczyło na różnych frontach, o ukształtowanie granic Rzeczypospolitej: w Powstaniu Wielkopolskim, w Powstaniach Śląskich, czy broniło Rzeczypospolitej przed bolszewicką nawałą, wychowało swoje dzieci tak, że one potem bez wahania, bardzo często mając tylko lat naście, bardzo często dopiero wchodząc w życie, stanęło gotowe poświecić wszystko dla ojczyzny – powiedział Duda.


Podkreślił też, że życie, które powstańcy warszawscy byli gotowi poświęcić za ojczyznę, w ich młodym wieku, było „wszystkim, co mieli”.


Prezydent do powstańców warszawskich: Jesteście bezcennym skarbem historii
„Chcemy ten wielki pomnik, jakim jest Warszawa, budować dla przyszłych pokoleń”

– Chcemy ten wielki pomnik powstańców warszawskich, jakim jest rozwijająca się pięknie Warszawa i cała Polska, budować dla przyszłych pokoleń – powiedział Andrzej Duda.

Jak mówił prezydent, „dzisiaj na nas, na pierwszym pokoleniu wychowującym się w większości w całkowicie wolnej, niepodległej, suwerennej Polsce, na pokoleniu, które nigdy nie musiało chwycić za broń ani walczyć w podziemiu, ciąży wielka odpowiedzialność; obowiązkiem naszego pokolenia jest już tylko budować – tylko i aż”.

Andrzej Duda wyraził zadowolenie z faktu, że za kilka dni w Warszawie odsłonięty zostanie pomnik Stanisława Jankowskiego, ps. Agaton, żołnierza Powstania Warszawskiego, Cichociemnego, którego - zdaniem prezydenta – „historia życia wystarczyłaby na taki film, że trudno byłoby w ogóle uwierzyć w scenariusz”. Prezydent przypomniał, że Jankowski po wojnie należał do budowniczych Warszawy – m.in. budował MDM i trasę WZ.

Mówił również o odznaczonym dziś pośmiertnie Michale Borowskim, naczelnym architekcie Warszawy, określając go „głównym architektem Warszawy, który swoją służbą dla stolicy (...) nadał jej to najbardziej współczesne oblicze”.
Zwracając się do powstańców, prezydent wyraził nadzieję, że te dwa wydarzenia zostaną przyjęte jako „symbol ciągłości pokoleń w budowaniu”.

– Chcemy ten wielki pomnik powstańców warszawskich, jakim jest rozwijająca się pięknie Warszawa i cała Polska, o którą przecież walczyli, także budować dla Państwa i dla przyszłych pokoleń, jako Wasz pomnik, jako to, co przyszłym pokoleniom przekażemy – mówił do powstańców.

– To nasza odpowiedzialność przed wami, żeby ten polski sztandar dalej nieść, nie tylko z odwagą, ale przede wszystkim z wielką odpowiedzialnością, której wam, bohaterom Warszawy i Polski, nigdy nie zabrakło – powiedział Duda.


Prezydent do powstańców: Zawdzięczamy wam powstańcom, że nie było kolejnej sowieckiej republiki
Uroczystości były częścią obchodów zbliżającej się 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zapowiedziano podczas nich m.in. wystąpienie prezydenta oraz wręczenie odznaczeń państwowych.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.


Prezydent Duda odznaczy powstańców warszawskich

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych