zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Powstanie Warszawskie to wydarzenie istotne dla całej Polski

13:34, 01.08.2018;   autor: msies;   źródło: PAP

– Powstanie Warszawskie nie jest wydarzeniem do końca warszawskim, to wydarzenie istotne dla całej Polski, dla wszystkich Polaków, a zwłaszcza dla młodych – oni powinni patrzeć na swoich poprzedników i widzieć, jakim należy być Polakiem – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent podkreślił w Radiu dla Ciebie, że Powstanie Warszawskie jest szczególnym wydarzeniem w historii Polski, które od wielu lat ma dla niego „szczególny, osobisty wymiar”.

Prezydent przywoływał historię, kiedy jako mały chłopiec znalazł w biblioteczce swojej babci „Pamiętniki żołnierzy baonu »Zośka«”. – Tak niezwykły wpływ wywarła na mnie ta lektura, że zaczytywałem się w dostępnych wtedy książkach o Powstaniu Warszawskim. I w ogóle nawet moja pierwsza w życiu wizyta w Warszawie to była – użyję tego słowa – pielgrzymka po miejscach, w których walczyli żołnierze batalionu „Zośka”. Właściwie stąd znałem Warszawę – przez pryzmat Powstania – zaznaczył prezydent.

Jak dodał, z biegiem lat, dojrzewając patrzył na Powstanie inaczej. – Najpierw był to dla mnie niesamowity epizod walki (...), ale potem zacząłem postrzegać tę drugą stronę – zacząłem szukać powodów, dla których młodzi ludzie mający przed sobą całe życie zdecydowali się na tak nieprawdopodobny heroizm połączony z tak gigantycznym ryzykiem utraty życia, przedwczesnego jego zakończenia. I dla wielu tak to się skończyło – mówił Andrzej Duda

Prezydent: składamy hołd tym, którzy zginęli w powstaniu bo byli Polakami
Powstanie Warszawskie „nie jest to wydarzenie do końca warszawskie”

Zdaniem premiera świadczy to o niezwykłej miłości powstańców do ojczyzny i ich niezwykłej woli odzyskania wolności, a to – jak mówił – stanowi sedno patriotycznego społeczeństwa i patriotycznego wychowania. „Ktoś tych młodych ludzi tak wychował” – dodał.

– To właśnie jest dla mnie Powstanie Warszawskie. Więc nie jest to wydarzenie do końca warszawskie – jest to wydarzenie istotne dla całej Polski, w ogóle dla wszystkich Polaków, a zwłaszcza dla młodych Polaków. Oni powinni patrzeć na swoich poprzedników i widzieć, jakim należy być Polakiem – oświadczył prezydent.

Spotkanie z powstańcami „to największy zaszczyt”

Podkreślił też, że największym przeżyciem w obchodach rocznicy wybuchu Powstania jest dla niego spotkanie z powstańcami. – To największy zaszczyt i największa przyjemność móc przebywać, dotknąć dłoni. Oni są dla mnie żywymi bohaterami – mało jest na świecie żywych bohaterów, a oni właśnie nimi są. Niezwykle oddanymi Polsce. Wystarczy posłuchać, co mówią, jaki jest ich stosunek do Polski, wolności, do młodzieży. Jak rozmawia się z nimi, to łatwo zrozumieć, że zdecydowana większość z nich – gdyby mogła i gdyby była taka potrzeba – stanęłaby do Powstania jeszcze raz” – mówił Andrzej Duda.
„Niezwykle emocjonalny” stosunek do Muzeum Powstania Warszawskiego

Duda przyznał też, że ma „niezwykle emocjonalny” stosunek do Muzeum Powstania Warszawskiego. „Gdy jako mały chłopiec byłem z moim tatą po raz pierwszy w Warszawie i szedłem drogami powstańczej +Zośki+ i trochę +Parasola+, to właściwie nie było gdzie zakończyć tej wyprawy. I wtedy – pamiętam jak dziś – na koniec poszliśmy z tatą do Muzeum Wojska Polskiego. Ale chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć... Niby tam były jakieś ślady Powstania, ale dopiero tam było widać, jak komuniści je marginalizowali” – mówił Duda.

Emocjonalny stosunek prezydenta do Muzeum wynika także z faktu, iż – jak mówił – jest ono dziełem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który „był jego prezydentem, którego niezwykle szanował, miał zaszczyt blisko z nim współpracować i pod jego skrzydłami służyć Rzeczypospolitej”.

Zdaniem prezydenta, Muzeum Powstania Warszawskiego ma wielką wartość w budowaniu postaw patriotycznych. Jak wskazywał, to właśnie wizyta w Muzeum jest elementem każdej wycieczki szkolnej do stolicy. – Dlaczego? Bo jest nowoczesne, ciekawe, emocjonujące – i w ten sposób buduje się właśnie postawy, nowe pokolenia Polaków, którzy są wychowywani w poczuciu obowiązku, odpowiedzialności za państwo, w poczuciu tego, że warto, by Polska była i warto być Polakiem – mówił.

Prezydent przyznał, że chciałby, aby młodzi ludzie włączali się do polityki, bo „kreuje ona przyszłość bytu państwowego”. – Chciałbym, żeby to byli tacy właśnie dobrze wychowani młodzi ludzie, którzy rozumieją wartość Powstania Warszawskiego, czują motywy, którymi kierowali się ich rówieśnicy idący do walki – często przecież bardzo młodzi, tak jak harcerze z Zawiszaków czy też służący w poczcie polowej. Przecież to były dzieci, a jednak miały odwagę iść, ryzykując życie, nieść ludziom to, co ważne – przede wszystkim korespondencję – mówił prezydent.

– Mam nadzieję, że nigdy więcej nie będzie konieczności, by młodzi ludzie stawali do powstania. Jeżeli mówimy o wychowaniu, to wychowujemy ich właśnie po to, żeby byli oddani ojczyźnie, żeby w razie czego wiedzieli, jaką zająć postawę. Choć – rzecz jasna – mamy nadzieję i czynimy wszystko, aby nigdy nie było potrzeby poddania tego próbie – podkreślił Duda.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych