zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Pozyskanie Śląska miało fundamentalne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej

17:34, 24.06.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Pozyskanie Śląska miało fundamentalne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej – powiedział w czwartek w Koszęcinie prezydent Andrzej Duda. To tutaj biło serce polskiego etosu pracy. To także tutaj było wielkie bogactwo naturalne obok bogactwa ludzkiego – dodał, oddając hołd powstańcom śląskim.


Podziel się:   Więcej

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził w czwartek siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, gdzie z okazji 100-lecia powstań śląskich odbył się koncert pieśni patriotyczno-powstańczych. Wzięli w nim udział m.in. członkowie rodziny Wojciecha Korfantego i przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz.

W swoim wystąpieniu Duda oddał hołd powstańcom, którzy przelewali krew za polskość Śląska.

– Walczyli o nią, ginęli, nie cofali się przed poświęceniem najważniejszego. Dzisiaj oddajemy im hołd, wspominamy ich i to ich wielkie dzieło, które zrealizowali, dzięki któremu (...) Górny Śląsk stał się w swojej najważniejszej części przemysłowej, gospodarczej częścią II Rzeczypospolitej, a można także i mówić, że także temu jest także częścią Rzeczypospolitej dzisiaj – zaznaczył.

– Cieszę się ogromnie z tego i jest dla mnie rzeczywiście wielką satysfakcją, że ta dzisiejsza Rzeczpospolita, z nami wszystkimi i kolejnymi pokoleniami, przede wszystkim młodych ludzi, bo to jest dla mnie najważniejsze (...), że ona pamięta – dodał.

 
 
 
...
 
Prezydent dziękował artystom zespołu „Śląsk”, który za kilka dni będzie świętował 68-lecie powstania i – jak mówił - został założony po to, by utrwalać śląską kulturę.

– A czym jest ta śląska kultura? Jest obliczem polskiej kultury, nie mam co do tego żadnej wątpliwości. W istocie więc jest on (zespół +Śląsk+ - PAP) także po to, by uczyć kolejne pokolenia Polaków jak wygląda ta kultura, jakie są jej wzorce, a także przekazywać ją poprzez kolejne pokolenia – powiedział.

Prezydent złożył hołd założycielom „Śląska” i podziękował przedstawicielom wszystkich kolejnych pokoleń, które współtworzyły ten zespół, za ich wkład w kulturę i edukację. – Jesteście państwo głęboko wpisani w to stulecie powstań śląskich i w tę polskość Śląska i śląskość Polski. Z całego serca za to dziękuję. To jest ogromnie ważne dzieło – stwierdził.


Morawiecki: Bez Powstań Śląskich nie byłoby II RP w kształcie, który znamy z historii
Prezydent zwrócił uwagę, że od samego początku dyskusji nt. stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości „kwestia polskości Śląska, powstań śląskich i uzyskania Górnego Śląska dla granic odradzającej się RP była w ogromnym naszym zainteresowaniu”.

– Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że obchody stulecia odzyskania niepodległości muszą objąć cały ten okres. Albowiem tak jak pozyskanie dla Polski Pomorza, tak z drugiej strony Rzeczypospolitej, na południu, pozyskanie Śląska miało fundamentalne znaczenie dla utrzymania RP, dla jej rozwoju. Albowiem to tutaj biło serce polskiego etosu pracy - właśnie na Śląsku - i bije do dzisiaj. (...) Ale to także tutaj było to wielkie bogactwo naturalne obok bogactwa ludzkiego, zupełnie niezwykłego – podkreślił.

– Dziękuję za to, że zespół +Śląsk+ pokazuje to ludzkie bogactwo, to bogactwo tradycji. To wielkie spadkobranie, które tutaj z pokolenia na pokolenie następuje pokazując, że to właśnie polskość Śląska i śląskość Polski – dodał.
Podziękował też władzom regionu i lokalnym, że dbają o tradycję z pieczołowitością. Dziękował także za zaproszenia, które otrzymuje ze Śląska. – Staram się z nich skwapliwie korzystać, bo uważam, że to jest moment niezwykle istotny – oświadczył.

Podczas wizyty w Koszęcinie prezydent Duda, jako pierwsza osoba, otrzymał z rąk marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego specjalne wyróżnienie – pamiątkową Gwiazdę Górnośląską. To kopia odznaczenia przyznawanego przed laty zasłużonym powstańcom śląskim.Senat upamiętnił 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych