zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Pozytywnie przyjmujemy zapowiedzi administracji Joe Bidena w sprawie bezpieczeństwa

20:12, 09.02.2021;   autor: kawi;   źródło: IAR

Prezydent Andrzej Duda chwali zapowiedzi nowej amerykańskiej administracji w sprawie bezpieczeństwa w Europie. W Juracie na Mierzei Helskiej polski prezydent gości dwudniowy szczyt głów państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie wiąże się z obchodzonym w tym roku 30-leciem sojuszu Polski, Czech, Węgier i Słowacji.


Podziel się:   Więcej

Podczas pierwszej sesji obrad prezydenci dyskutowali o współpracy europejskiej i transatlantyckiej. Andrzej Duda podkreślał, że dzięki aktywności krajów naszego regionu podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku zdecydowano o zwiększeniu obecności wojsk Sojuszu na jego wschodniej granicy.

- W tym kontekście pozytywnie przyjmujemy deklaracje administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena dotyczące dalszego wzmacniania więzi transatlantyckich i ożywienia relacji w ramach NATO. Bliska, strategiczna współpraca z USA odgrywa bowiem kluczową rolę dla bezpieczeństwa Europy - powiedział polski prezydent.

Jak dodawał, współdziałanie państw wyszehradzkich jest widoczne w ramach skupiającej się na bezpieczeństwie Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz nastawionej na rozwój gospodarczy Inicjatywy Trójmorza. - Odnotowujemy również fakt, że Inicjatywa Trójmorza postrzegana jest przez wielu partnerów z Azji, Stanów Zjednoczonych i Europy jako inwestycyjnie perspektywiczna i stabilna - mówił Andrzej Duda.

Pandemiczne okoliczności


Prezydent odwołał się również do 30-letniej historii Grupy Wyszehradzkiej. Przypomniał, że kraje naszego regionu zrealizowały swój podstawowy cel, czyli dołączenie do NATO i Unii Europejskiej. Zdaniem Andrzeja Dudy, Grupa V4 jest udowodniła także swoją przydatność w szerszym kontekście europejskim i transatlantyckim.
- Grupa jest bowiem istotnym, o ile nie najistotniejszym, czynnikiem katalizującym współpracę regionalną w całej Europie Środkowej, a także wnoszącym znaczący wkład we współpracę i procesy dotyczące polityki unijnej i NATO-wskiej - mówił prezydent. Jak zapewnił, Grupa Wyszehradzka konsekwentnie wyraża swoje poparcie dla idei europejskiej jedności i solidarności, a także opowiada się za „Europą równych państw i wolnych narodów”. Andrzej Duda przywołał w tym kontekście kraje Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego. - Cieszy, że od kilku lat Grupa systematycznie wzmacnia swoje wsparcie i współpracę z oboma regionami, również za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego - dodał.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na pandemiczne okoliczności towarzyszące tegorocznemu jubileuszowi Grupy Wyszehradzkiej. - Głęboko wierzę, że poprzez wdrażanie narodowych systemów szczepień przyniesiemy wkrótce ulgę naszym społeczeństwom i odciążymy nasze służby zdrowia. Mam nadzieję, że w efekcie w niedługim czasie będziemy mogli powoli wracać do względnej normalności - do życia podobnego do tego, jakie prowadziliśmy przed atakiem niewidzialnego przeciwnika - zaznaczył. Po godzinie 16:00 prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej przedyskutują kwestię odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19. Natomiast jutro przed południem zaplanowano sesję poświęconą bezpieczeństwu energetycznemu i polityce klimatycznej państw V4.

Prezydent powoła Radę Ochrony Zdrowia

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych