zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: prof. Jan Szyszko był niezwykle oddany sprawie polskiego środowiska naturalnego

13:23, 16.10.2019;   autor: msies, łz;   źródło: PAP

Prof. Jan Szyszko był niezwykle oddany sprawie Rzeczypospolitej i polskiego środowiska naturalnego; był zarazem racjonalny, cały czas bazujący na swojej ogromnej wiedzy i pogłębiający tę wiedzę - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas środowych uroczystości pogrzebowych b. ministra środowiska.


Podziel się:   Więcej

Jan Szyszko zmarł 9 października w wieku 75 lat. W środę zostanie pochowany na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Starej Miłosnej.

Podczas mszy św. która odbyła się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej w Warszawie prezydent Andrzej Duda wspominał swoje wielokrotne spotkania z prof. Jan Szyszko, w tym wizytę w Tucznie.

– Przyjechałem razem z żoną i córką. Wiecie państwo, byłem przez lata harcerzem i bardzo wiele czasu spędziłem w lesie, ale nigdy nikt nie opowiedział mi o lesie, o jego życiu tyle, co przez tamte dwa dni w tej pięknej stacji, którą stworzył i pielęgnował pan profesor, gdzie dzielił się swoją ogromną wiedzą ze studentami, gdzie nikomu nie szczędził zaangażowania i swoich niezwykłych umiejętności i wiedzy - mówił prezydent.

Andrzej Duda przypomniał, że Jan Szyszko przyszedł na świat w Starej Miłosnej. – Jeżeli ktoś zna posiadłość państwa Szyszko to może powiedzieć, że urodził się w lesie - dodał. Podkreślał, że las stał się „wielką pasją, wielkim oddaniem” profesora. – Jeżeli wycinał roślinę, drzewo, sadził dwa w innym, lepszym miejscu. Starał się prowadzić mądrą, rozsądną, dalekowzroczną gospodarkę. Taki był. Niezwykle oddany sprawie Rzeczypospolitej, polskiego środowiska naturalnego, ale zarazem racjonalny. Cały czas bazujący na swojej ogromnej wiedzy, cały czas pogłębiający tę wiedzę - mówił Duda.
 
 
 
...
 
Prezydent przypomniał, że był on ministrem w rządach o profilu konserwatywnym i chrześcijańskim, zgodnym z jego przekonaniami. Podkreślił, że był bardzo oddany swojej misji. – Kiedy się angażował w działalność, to poświęcał dla niej wszystko. Był maksymalnie skupiony na tym, co realizował, a jednocześnie potrafił być wyrozumiały wobec innych, wobec różnego rodzaju ludzkich słabości – powiedział prezydent.

– Dziękujemy za pańskie wielkie dzieło życia dla Rzeczypospolitej, dziękujemy za wszystkich pana wychowanków. Szanowny panie profesorze, drogi ministrze, spoczywaj w pokoju. Dobrze zasłużyłeś się Ojczyźnie – zakończył Andrzej Duda.


Prof. Jan Szyszko odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą
Twarde, zdecydowane poglądy

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości pogrzebowych podkreślał, że Jan Szyszko był człowiekiem o „twardych, zdecydowanych poglądach” zarówno w sprawach ochrony przyrody, jak i wiary. Wskazał, że Szyszko nie miał tendencji do podporządkowania się głównemu nurtowi nauki i - jak dodał - „płacił za to bardzo dużą cenę”.

- Prof. Jan Szyszko był człowiekiem (...), który zaangażował się całą siłą przez dziesięciolecia ze wszystkimi tego konsekwencjami w dzieło naprawy Rzeczpospolitej - mówił prezes PiS. - Odszedł, można powiedzieć, w walce, bo do ostatniej chwili swojego życia walczył o to, by ta wielka sprawa naprawy Rzeczpospolitej mogła być kontynuowana. Być może ciężar tej walki, ciężar ten zwykły, wręcz fizyczny, jak i ciężar inny, związany z nieustannymi atakami na niego, był przyczyną czy jedną z przyczyn tej przedwczesnej, tragicznej śmierci - dodał Kaczyński.

W kazaniu bp Antoni Dydycz podkreślił, że działania prof. Szyszki były nacechowane troską o rozwój i bezpieczeństwo Polski. W ocenie biskupa naczelną wartością w pracy politycznej i społecznej profesora była troska o ojczyznę. Przypomniał jego - jak powiedział - niezłomną postawę w obronie Puszczy Białowieskiej. - Ratował Puszczę Białowieską z pasją - wskazał hierarcha. Podkreślił, że profesor bronił jej „kompetentnie, odważnie i z poświęceniem”. - Nacierpiał się z tego powodu niewinnie - podkreślił biskup.

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych