zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Projekt deklaracji zawiera stwierdzenia ważne dla Polski

12:34, 14.06.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Oczekuję, że będziemy wzmacniać bezpieczeństwo na wschodniej flance, cieszę się, że Polska zostanie państwem ramowym Eurokorpusu - oświadczył w poniedziałek w Brukseli prezydent Andrzej Duda, przybywając na szczyt NATO.


Podziel się:   Więcej

- Bardzo się cieszę z projektu deklaracji końcowej, nad którym pracowano w ostatnim czasie. Zawiera on kilka bardzo ważnych dla Polski stwierdzeń. Mam nadzieje, że zostanie zaakceptowany przez przywódców państw i rządów w takiej postaci, w jakiej został wynegocjowany - powiedział prezydent.

Dodał, że oczekuje, „że rzecz jasna będziemy wzmacniać bezpieczeństwo na wschodniej flance”, przy zachowaniu zasady NATO 360 stopni - utrzymywania gotowości Sojuszu do działań na wszystkich kierunkach i odpowiedzi na różnego typu wyzwania.

- Dlatego cieszymy się bardzo, że zostaniemy państwem ramowym Eurokoprusu, ale Eurokorpusu, który także stanowi element NATO i ściśle współdziała z NATO. To jest ochrona różnych interesów bezpieczeństwa, nie tylko na wschodzie, ale także choćby na południu - zauważył.

- Bardzo ważne jest to, byśmy trzymali kwestie bezpieczeństwa na wschodniej flance wysoko i ten trend udaje się utrzymać nadal, aby potencjał Sojuszu przede wszystkim poprzez obecność wojskową zwiększał się - powiedział prezydent Duda.

Wyraził nadzieję, że zostanie poruszony także temat wzmacniania obecności wojskowej Sojuszu na wschodniej flance.

Polska była dotychczas państwem stowarzyszonym Eurokorpusu - związku taktycznego przeznaczonego do operacji na rzecz UE i NATO.
Inicjatywa NATO 2030. Szczyt przywódców krajów Sojuszu

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych