zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent proponuje regulację kwestii zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej

12:45, 22.04.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy nowelizującej Kodeks cywilny. Chodzi o zmiany, zgodnie z którymi najbliższej rodzinie osoby, która np. wskutek wypadku doznała trwałego uszkodzenia ciała, przysługiwać będzie odszkodowanie za naruszenie więzi rodzinnej.


Podziel się:   Więcej

O skierowaniu projektu do Sejmu poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

Jak wskazano w komunikacie prasowym, projekt ustawy przewiduje dodanie w Kodeksie cywilnym art. 446. Przepis ten ma potwierdzić, że „najbliższym członkom rodziny poszkodowanego przysługuje zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w postaci zerwanej więzi rodzinnej w następstwie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia poszkodowanego, takiego jak spowodowanie u poszkodowanego stanu wegetatywnego” .

„Cel ten jest realizowany poprzez stworzenie w Kodeksie cywilnym właściwej podstawy prawnej do zasądzania przez sąd zadośćuczynienia za doznaną krzywdę” - dodano.

Kancelaria Prezydenta podkreśla, że potrzeba nowelizacji Kodeksu cywilnego w tym zakresie wynika z rozbieżności w orzecznictwie sądowym. Dominującą linią orzeczniczą jest zasądzanie przez sądy zadośćuczynienia najbliższym członkom rodziny poszkodowanego za krzywdę w postaci zerwanej więzi rodzinnej, jednak zdarzają się przypadki odmowy prawa do tego rodzaju zadośćuczynienia.

Pytaniem o to, czy zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej może przysługiwać bliskim osoby trwale niepełnosprawnej na skutek czynu niedozwolonego, 25 maja zająć się miały dwie Izby SN - Cywilna oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Prezydent: Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny
Przepis, na podstawie którego do polskiego prawa wprowadzono instytucję zadośćuczynienia dla najbliższych członków rodziny poszkodowanego w razie jego śmierci w następstwie czynu niedozwolonego, wprowadzono w nowelizacji Kodeksu cywilnego z 2008 r. Zdaniem projektodawcy krzywda, której doznaje rodzina, w przypadku gdy jej najbliższy członek dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu, jest porównywalna.

„W obu przypadkach najbliżsi członkowie rodziny cierpią tak samo mocno, a w razie ciężkiego i trwałego uszczerbku cierpienie najbliższych członków rodziny może być dodatkowo długotrwałe” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Pytaniem o to, czy zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej może przysługiwać bliskim osoby trwale niepełnosprawnej na skutek czynu niedozwolonego, 25 maja zająć się miały dwie Izby SN – Cywilna oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Zagadnienie do rozstrzygnięcia skierowała w październiku ub.r. I prezes SN Małgorzata Manowska, wskazując właśnie na rozbieżność w wykładni przepisów Kodeksu cywilnego, która pojawiła się w orzeczeniach SN.

Najpierw, w marcu 2018 r., w uchwale Izby Cywilnej – w sprawie, która dotyczyła rodziców dziecka poszkodowanego w wyniku błędu lekarskiego – orzeczono, że sąd może przyznać zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej bliskim nie tylko osoby zmarłej, ale też bliskim osoby trwale niepełnosprawnej. „Uznanie więzi bliskości za dobro osobiste pozostaje też w zgodzie z pojmowaniem dóbr osobistych jako indywidualnych wartości świata uczuć” – uzasadniał wtedy SN.

Następnie jednak – w październiku 2019 r., w uchwale Izby Kontroli Nadzwyczajnej – orzeczono, że osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne. Jak podkreślał wtedy SN, poszkodowany w wyniku np. błędów medycznych może domagać się pełnego naprawienia szkody dla siebie, jednak innym osobom nie należy się zadośćuczynienie. SN zaznaczał, że „więzi rodzinne nie są dobrami osobistymi”, dlatego „nie podlegają ochronie środkami służącymi ochronie dóbr osobistych”.

Kluby sejmowe pozytywnie o projekcie dot. zwolnień z podatku od spadków i darowizn

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
08-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych