zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Przesmyk suwalski to ziemia strzeżona przez najsilniejszy sojusz obronny na świecie

17:35, 07.07.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Spotykamy się po stronie litewskiej naszej wspólnej granicy, cały czas na tzw. przesmyku suwalskim; tu, na ziemi polskiej i litewskiej, są wojska NATO, ta ziemia jest strzeżona przez najsilniejszy sojusz obronny na świecie i jest bezpieczna – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda w Marijampole na Litwie.


Podziel się:   Więcej

Prezydenci Polski i Litwy – Andrzej Duda i Gitanas Nauseda – odwiedzili w czwartek po południu przesmyk suwalski. Najpierw złożyli wspólnie wizytę w mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód w Szypliszkach (powiat suwalski), następnie odwiedzili Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w litewskim Marijampole.

- Bardzo się cieszę z tego, że teraz – po kilku chwilach dosłownie od wizyty po stronie polskiej – spotykamy się po stronie litewskiej naszej wspólnej granicy, (...) cały czas na tym tzw. przesmyku suwalskim, czyli odcinku granicy europejskiej między Polską a Litwą" – powiedział prezydent Duda w Marijampole.

Podkreślił, że to szczególna granica o charakterze strategicznym. - Zarówno po jej prawej, jaki po jej lewej stronie mamy granice z państwami, które są poza UE. Z jednej strony mamy Białoruś, z drugiej – Rosję, czyli okręg kaliningradzki – zaznaczył Duda.

Podkreślał, że obszar przesmyku suwalskiego chroniony jest przez wojska polskie i litewskie, wzmocnione obecnością wojsk sojuszniczych, które – jak mówił – pełnią służbę 24 godziny na dobę w stanie wysokiej gotowości. - To jest wymóg współczesności, zwłaszcza wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, w sytuacji, gdy w tej chwili na Białorusi są cały czas obecne wojska rosyjskie – zaznaczył prezydent Duda.

- Tu jest obszar będący częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tu, na ziemi polskiej i litewskiej w tej części Europy są wojska NATO. Ta ziemia jest strzeżona przez najsilniejszy sojusz obronny na świecie i, co bardzo mocno chcemy podkreślić z panem prezydentem (Nausedą), ta ziemia jest bezpieczna – powiedział prezydent.
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
09-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych