zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent przyjął listy uwierzytelniające od nowych ambasadorów w Polsce

14:54, 15.09.2020;   autor: msies;   źródło: KPRP

Prezydent Andrzej Duda przyjął we wtorek listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Niemiec w Polsce; to ostatni etap procedury, po którym Arndt Freytag von Loringhoven rozpocznie misję dyplomatyczną w Warszawie. Prezydent przyjął też listy m.in. od nowej ambasador Wielkiej Brytanii Anny Clunes.


Podziel się:   Więcej

Przyjęcie listów uwierzytelniających przez głowę państwa to ostatni etap procedury przyjęcia szefa misji dyplomatycznej w danym kraju. Listy wskazują imię i nazwisko szefa misji i zwierają klauzule o utrzymaniu i zacieśnianiu stosunków między państwami.

Poprzedni ambasador Niemiec Rolf Nikel swoją misję dyplomatyczną w Warszawie zakończył pod koniec czerwca tego roku.

Arndt Freytag von Loringhoven to wieloletni urzędnik i dyplomata, w latach 2014-2016 ambasador Niemiec w Republice Czeskiej. W latach 2007-2010 był wiceszefem niemieckiego wywiadu zagranicznego (BND), a od 2016 r. pierwszym w historii szefem wywiadu NATO.

Dworczyk: Dorabianie historii ws. ambasadora Niemiec nie ma nic wspólnego z rzeczywistością
 
 
 
...
 

Część mediów w ostatnich tygodniach przypominała wielokrotnie historię ojca von Loringhovena - oficera Wehrmachtu, który pod koniec II wojny światowej służył w bunkrze Adolfa Hitlera. Pytany o te doniesienia medialne wiceszef MSZ Marcin Przydacz podkreślał, że decyzja dotycząca rozpatrzenia wniosku o udzielenie zgody na przyjęcie nowego ambasadora należy wyłącznie do państwa przyjmującego.

– To jest decyzja państwa niemieckiego, jakiego chce mieć kandydata i jak chce układać stosunki z danym państwem. Osoba, jego doświadczenie, jego taki background, wykształcenie, poglądy polityczne mają znaczenie w przypadku ambasadora, więc to nie jest do mnie pytanie. To strona niemiecka proponuje kandydatów, my możemy i mamy tutaj prawo do tego, żeby daną osobę zatwierdzić. Bywały też takie przypadki, wcześniej w historii dyplomacji, że nie było zgody na tego typu kandydatury, ale też czasami ten proces jest wydłużany – mówił w sierpniu Przydacz.

Ostatecznie zgoda została udzielona pod koniec sierpnia. 31 sierpnia wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że strona polska ostatecznie zdecydowała o wyrażeniu zgody na przyjęcie von Loringhovena.

Prezydent przyjął też we wtorek listy od nowych ambasadorów: Socjalistycznej Republiki Wietnamu, Republiki Panamy, Wielkiej Brytanii, Królestwa Norwegii oraz Wielkiego Księstwa Luksemburga.

Prezydent przyjmuje listy uwierzytelniające od nowych ambasadorów

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
16-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych