zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Przyświeca nam zasada – po pierwsze zapobieganie i ochrona

20:00, 10.03.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

– Od kilku miesięcy na świecie rozprzestrzenia się koronawirus. Zachorowało już ponad 100 tys. ludzi, odnotowano tysiące zgonów. Sytuacja jest poważna. Wirus w ostatnich dniach dotarł także do Polski – wskazał prezydent Andrzej Duda w telewizyjnym orędziu. – Przyświeca nam wszystkim zasada: „po pierwsze zapobieganie i ochrona” – powiedział prezydent o działaniach władz ws. zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce.


Podziel się:   Więcej

– Wirus w ostatnich dniach dotarł także do Polski. Spodziewaliśmy się tego. Wiemy, że liczba osób zarażonych będzie w najbliższych dniach rosnąć. Zapewniam, że władze Rzeczypospolitej wcześniej podjęły odpowiednie kroki, by się do tego wyzwania przygotować – powiedział prezydent.

– Teraz podejmowane są konieczne, zdecydowane działania, które mają jak najskuteczniej chronić Polaków. Wprowadzone zostały kontrole sanitarne na granicach naszego kraju. Wydana została decyzja o zakazie organizacji imprez masowych. W następnych dniach będą podejmowane kolejne niezbędne kroki – dodał.

Prezydent zapewnił, że polskie władze chcą zapobiegać zarażeniom i chronić ludzi. Podkreślił, że jest w stałym kontakcie z premierem, szefem MZ i szefem MSWiA. – Rząd, administracja rządowa i samorządowa, służby sanitarne, medyczne, policja, straż pożarna, straż graniczna, wojsko, pracują z poświęceniem, by chronić Polaków. Wysoko oceniam działania podejmowane w tej sprawie i bardzo za nie dziękuję – podkreślił Andrzej Duda.

„Europa jednoczy się w celu pokonania koronawirusa”
 
 
 
...
 
Prezydent apelował o zrozumienie dla działań władz w związku z epidemią koronawirusa oraz o uważne śledzenie wszystkich zaleceń wydawanych przez służby i stosowanie się do nich.

– Apelując o zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku pamiętajmy równocześnie, nauczeni doświadczeniami innych krajów, że sprawa jest poważna. Nie wolno jej lekceważyć. Koronawirus to nie tylko sprawa rządu. To sprawa nas wszystkich. To dziś sprawa każdego Polaka – mówił prezydent, podkreślając, że to na rządzących spoczywa największa odpowiedzialność w związku z epidemią.

Przypomniał, że na jego prośbę odbyło się specjalne posiedzenie Sejmu w związku z koronawirusem, a we wtorek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by – jak mówił – rząd oraz opozycja mogli wspólnie rozmawiać o sposobach zapewnienia Polakom bezpieczeństwa. Dziękował również wszystkim uczestnikom posiedzenia RBN za „konstruktywny dialog”, a opozycji – za „odpowiedzialną postawę”.

– Walka z koronawirusem nie ma barw politycznych. Jego zwalczanie jest naszym wspólnym zadaniem i obowiązkiem – podkreślił Andrzej Duda.
„Naszą bronią jest wiedza, rozsądek i higiena”

Apelował również o odpowiedzialne zachowanie. – W sytuacji zagrożenia ważne jest odpowiedzialne zachowanie. Nie możemy ulec panice, ale także nie możemy narażać naszych współobywateli na ewentualne niebezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym. Dlatego jako prezydent zwracam się do wszystkich moich rodaków, do wszystkich obywateli, abyśmy w obliczu zagrożenia koronawirusem pamiętali, że tylko wspólnym działaniem możemy skutecznie go zwalczyć. Naszą bronią jest wiedza, rozsądek i higiena – powiedział prezydent.

Andrzej Duda zaapelował również, aby otoczyć szczególną opieką osoby starsze. – Pamiętajmy o naszych dziadkach, rodzicach, a także o osobach samotnych - naszych sąsiadach, znajomych. Zaoferujmy im wszelką niezbędną pomoc, ale też nie narażajmy ich na ryzyko. Zawsze w trudnych chwilach potrafimy się jednoczyć. Wzajemnie sobie pomagać. Pokazaliśmy to wielokrotnie. Wiem, że jako Polacy, doskonale zdamy egzamin z odpowiedzialności i solidarności – powiedział prezydent.

Prezydent po posiedzeniu RBN: Działania rządu i służb zostały dobrze ocenione
22 przypadki zachorowań w Polsce

Ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o pięciu nowych przypadkach koronawirusa w Polsce Łącznie potwierdzono 22 przypadki koronawirusa.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 poinformowano 4 marca. Osoby, u których wykryto koronawirusa przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie.

Prezydent zawiesił masowe spotkania wyborcze z powodu koronawirusa

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
28-03-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych