zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Przyszłość UE i polityka dla rodziny wśród tematów rozmów z papieżem

14:53, 25.09.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Przyszłość Unii Europejskiej, sytuacja ubogich, programy społeczne i polityka dla rodziny pojawiły się wśród tematów rozmów z papieżem Franciszkiem w Watykanie – poinformował w rozmowie z dziennikarzami prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą we Włoszech.


Podziel się:   Więcej

Prezydent spotkał się w piątek w Watykanie z papieżem Franciszkiem, a wśród tematów rozmów wymienił także sytuację na Bliskim Wschodzie, w tym sytuację chrześcijan w tym regionie świata.

– Rozmawialiśmy również o kwestiach związanych z przyszłością UE, z tymi wszystkimi procesami, które się toczą. Wszyscy wyrażamy nadzieję, że pandemia koronawirusa jak najszybciej się skończy, że zostanie wynalezione lekarstwo czy szczepionka – mówił Duda.


Prezydent: Z papieżem rozmawialiśmy o tym, jak każdy może postępować, by dążyć do pokoju

Wśród pozostałych tematów rozmów z papieżem wymienił też problemy ubogich oraz programy społeczne działające w Polsce. – Ojciec święty zwrócił uwagę na to, że prowadziliśmy w ostatnich latach bardzo skuteczną politykę dla rodziny – relacjonował prezydent Duda.

Wyraził również nadzieję, że uda się przełamać Polsce kryzys gospodarczy, wywołany pandemią koronawirusa, aby wrócić na – jak mówił – ścieżkę szybkiego rozwoju.


Prezydent Duda: Pandemia w Polsce jest pod kontrolą
 
 
 
...
 
„Od władz Białorusi należy wymagać uczciwych wyborów”

– Wspólnota międzynarodowa powinna wymagać od władz Białorusi, by polityka i wybory były w tym kraju realizowane w uczciwy sposób – mówił prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że Białorusini powinni decydować o sobie w wolnych wyborach.

Prezydent spotkał się w piątek z papieżem Franciszkiem oraz sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem.

Według prezydenta rozmowa z Parolinem dotyczyła m.in. polityki międzynarodowej i sytuacji na Białorusi. – Kardynał pytał, jak ją postrzegamy, ja również pytałem, jakie jest stanowisko Stolicy Apostolskiej. Tu w zasadzie mieliśmy wspólne zdanie, że należy wspierać wszystkich tych, którzy chcą prawdziwej demokracji, wolności, którzy chcą żyć w uczciwym państwie, ale oczywiście Białoruś sama powinna decydować o sobie w wolnych wyborach – powiedział Duda.


Prezydent: Państwa UE powinny wspierać dążenia Białorusi do decydowania o własnym kraju
Prezydent podkreślił, że on i Parolin mieli jednoznaczne stanowisko co do tego, że „wspólnota międzynarodowa powinna tego od władz Białorusi wymagać; by w taki właśnie sposób polityka na Białorusi była realizowana, aby w taki sposób - uczciwy - realizowane były wybory".


– I trzeba w tym naród białoruski wspierać i społeczność międzynarodowa powinna naród białoruski w takich dążeniach wspierać – powiedział Duda.


Prezydent Duda na audiencji u papieża Franciszka
Jak mówił, wcześniej rozmawiał z papieżem Franciszkiem m.in. o sytuacji w Polsce, na świecie i pandemii koronawirusa.

– Ojciec Święty podziękował mi za to, że pamiętaliśmy w tych trudnych czasach także i o innych społeczeństwach, innych narodach, za pomoc, której udzieliliśmy Włochom, która przyszła tu do Watykanu, ale także za tę pomoc, która poszła do państw Partnerstwa Wschodniego z Polski, do państw Bałkanów zachodnich – powiedział prezydent Duda.

Prezydent podkreślił, że w trudnych czasach powinniśmy być razem i pokazywać solidarność. Dodał, że jest dla niego wielką satysfakcją, że Polska i Polacy pokazali solidarność w trudnych – jak mówił – czasach koronawirusa.Prezydent: Europa powinna stać się samowystarczalna w produkcji środków potrzebnych w pandemii

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych