zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Rolnictwo to nasza marka eksportowa

19:37, 14.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Rolnictwo to nasza marka eksportowa; nasz główny cel to by dopłaty dla polskich rolników sięgnęły przynajmniej średniej w UE – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Proszowic (Małopolskie).


Podziel się:   Więcej

Podczas wystąpienia prezydent Duda nawiązywał do tematyki rolnictwa wskazując, że dzisiaj dzięki trudowi polskich rolników, rolnictwo jest „ogromnym segmentem polskiej gospodarki”. – Daje ogromny wkład w polskie PKB, jest naszą marką eksportową, ale przede wszystkim to właśnie polscy rolnicy dzięki swojej pracy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe – powiedział prezydent.

Odniósł się też do nowej obsady stanowisk w UE i tego, że Polsce przypadła teka komisarza ds. rolnictwa, którą będzie pełnił Janusz Wojciechowski.

Jak mówił prezydent, kiedy przed decyzjami dotyczącymi obsady stanowisk w instytucjach unijnych dyskutował z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, o który dział się ubiegać w KE „jedno było pewne, że chcemy dla Polski działu, który rzeczywiście się liczy, który jest ważny, decyduje o rozwoju, który ma istotne znaczenie w skali ogólnoeuropejskiej”.

– Myśleliśmy o energetyce, o różnych innych elementach, ale wtedy pojawiła się ta myśl: rolnictwo, postawmy na rolnictwo, ono jest tak dynamiczne w ostatnim czasie – dodał.

Odnosząc się do osoby Wojciechowskiego prezydent stwierdził, że jest on najlepszym w Polsce fachowcem do spraw rolnictwa. – Janusz jest wielkim patriotą i doskonale rozumie problemy polskich rolników – mówił Duda.

– Kiedy się spotkaliśmy powiedział do mnie tak: jedna rzecz jest najważniejsza i o tą najważniejszą rzecz musimy walczyć, po to żeby dopłaty dla polskich rolników sięgnęły przynajmniej średniej w Unii Europejskiej. To jest nasz główny, zasadniczy cel – oświadczył prezydent.


Prezydent: Wspierane będą działania, które służą poprawie bytu zwykłych ludzi
 
 
 
...
 
„Frekwencja w wyborach pokazuje, że demokracja działa”

– Frekwencja w dwóch ostatnich wyborach pokazuje, że demokracja w Polsce działa – powiedział prezydent Andrzej Duda w Proszowicach. – Jestem państwu ogromnie wdzięczny i proszę o jeszcze – dodał.

Prezydent powtórzył swoje słowa z wystąpienia sejmowego i podziękował podczas spotkania z mieszkańcami Proszowic za udział w wyborach do PE i parlamentarnych w Polsce.

Podkreślił, że zarówno ponad 40 proc. frekwencji w wyborach do PE i 62 proc. w wyborach parlamentarnych to wielki sukces. – To jest dla mnie znak, że dojrzewamy do demokracji. To jest dla mnie znak, że Polacy rozumieją, że decydują o swoim losie poprzez głosowanie w wyborach, że w zależności od tego kogo wybiorą, taką będą mieli Polskę – mówił.

– To jest właśnie sedno i istota demokracji – dodał.

Przypomniał, że jak startował w 2014 roku do Parlamentu Europejskiego z tego właśnie okręgu, frekwencja była wtedy tylko 23-procentowa. – Pytali się nas koledzy z innych krajów, jaka u was jest frekwencja? No, 23 procent. Patrzyli na nas: to marnie – relacjonował Duda.

– Nie ma się wtedy tej legitymacji, jak (red.) jest prawie 50 procent, to ta legitymacja jest – zaznaczył.

Wybory „to był piękny pokaz obywatelskości, piękny pokaz tego, że demokracja w Polsce działa, że obywatele ją rozumieją i że jest ona szanowana”.

– Jestem państwu ogromnie wdzięczny za te gremialne pójście do urn – mówił Duda. – I oczywiście proszę o jeszcze, wszystkie następne wybory, te prezydenckie, samorządowe i następne parlamentarne – apelował.Prezydent: Dla mnie najważniejszy jest człowiek
„Chciałbym, żebyśmy mogli kontynuować politykę, która jest realizowana od ponad 4 lat”

– Chciałbym bardzo, żebyśmy mogli kontynuować tę politykę, która jest realizowana od ponad 4 lat; bardzo mi na tym zależy i proszę państwa o wsparcie, bez tego wsparcia będzie to trudne – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent mówiąc o nowym rządzie wyraził nadzieję na dobrą kontynuację tego, co było do tej pory. – Ja, jak państwo wiecie, szedłem kiedyś razem z nimi w kampanii wyborczej, razem z tymi, którzy dzisiaj stanowią większość parlamentarną. To są koledzy, z którymi byłem w tym samym ugrupowaniu politycznym – podkreślił.

– Szliśmy z jednym, wspólnym programem. To jest moja wielka satysfakcja, że ten program w ogromnej części udało się zrealizować, a w każdym razie, że udało się go w ogromnym stopniu zrealizować w warstwie socjalnej, w warstwie pomocy rodzinie, która była ogromnie potrzebna. Dzisiaj ta pomoc jest. Mam nadzieję, że nie tylko będzie ona dalej realizowana - bo tego jestem pewien – ale mam nadzieję, że będziemy mogli także rozszerzać ten zakres działań, który ja nazywam budowaniem państwa o prawdziwie społecznej gospodarce rynkowej – mówił Andrzej Duda.

– Chciałbym bardzo, żebyśmy mogli tę politykę, która jest realizowana od ponad czterech lat kontynuować. Bardzo mi na tym zależy, proszę państwa o wsparcie. Bez tego wsparcia będzie to bardzo trudne, z państwa wsparciem wszystko się uda. Niech żyje Polska – dodał prezydent.

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych