zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent rozpoczął wizytę w Rumunii. Weźmie udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki

09:46, 10.05.2021;   autor: aune;   źródło: PAP, Twitter

Od ceremonii oficjalnego powitania przez prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa rozpoczęła się w poniedziałek wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Rumunii. Prezydent weźmie udział w debacie prezydentów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki.


Podziel się:   Więcej

Wizyta Andrzeja Dudy rozpoczęła się od oficjalnego powitania przez Klausa Iohannisa na Placu Marinescu (Pałac Cotroceni) w Bukareszcie. Później zaplanowana jest rozmowa w cztery oczy obydwu prezydentów, a także rozmowy plenarne delegacji polskiej i rumuńskiej pod przewodnictwem Dudy i Iohannisa.

Następnie zaplanowane jest spotkanie obydwu prezydentów z przedstawicielami mediów.

Andrzej Duda złoży też wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie uda się na spotkanie z premierem Rumunii Florinem Citu. Planowane są też rozmowy prezydenta Dudy z przewodniczącymi Senatu oraz Izby Deputowanych Rumunii.

Po południu prezydenci Duda i Iohannis wezmą udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki organizowanym w formule online. W spotkaniu weźmie udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, któremu towarzyszyć będzie szef Departamentu Stanu Antony Blinken.Szef BBN: Prezydent USA weźmie udział w szczycie B-9
 
 
 
...
 
We wtorek, w drugim dniu wizyty, w Smardan prezydenci Duda i Iohannis wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych „Justice Sword 21".

Prezydent Duda spotka się ponadto z polskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach.Prezydent weźmie udział w spotkaniu przywódców B-9 przed szczytem NATO

Bukareszteńska Dziewiątka


Bukareszteńska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria.

W listopadzie 2015 r. podczas szczytu w Bukareszcie państwa te podpisały wspólną deklarację, w której oświadczyły, że połączą wysiłki na rzecz zapewnienia, tam, gdzie to konieczne, „silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej” NATO w regionie.


Soloch: W spotkaniu B-9 wezmą udział Joe Biden oraz Jens Stoltenberg

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
16-06-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych