zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent RP do policjantów: Każdemu funkcjonariuszowi należy się szacunek

13:49, 21.07.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Prezydent RP Andrzej Duda podziękował policjantom za doskonałą służbę oraz podkreślił, że należy się im za to szacunek. Centralne obchody Święta Policji odbyły się w środę na dziedzińcu Belwederu w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

- Spełniacie państwo wyjątkową i niezwykle ważną rolę, stojąc na straży bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, służąc narodowi i Rzeczypospolitej, także ryzykując życie. Dziękuję za tę służbę z całego serca - powiedział Duda.

- Proszę, żebyście moje wyrazy szacunku przekazali swoim najbliższym. Oni zawsze czekają na wasz powrót ze służby. Życzę wszystkim państwu, żebyście zawsze wracali i żeby zawsze ktoś na was z radością i uśmiechem czekał; żeby nawet wtedy, kiedy ryzykujecie, kończyła się ona szczęśliwie - oznajmił.

Prezydent podkreślił, że każdemu funkcjonariuszowi należy się szacunek za służbę, którą wykonuje.

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Wręczone zostały nominacje generalskie siedmiu oficerom.

Wiącek w Senacie: Popieram pogląd o prymacie naszej konstytucji nad wszelkimi umowami międzynarodowymi
 
 
 
...
 

Witek: przy polskiej policji czujemy się bezpieczni i wiemy, że wtedy, kiedy jest zagrożenie, nie jesteśmy sami


Marszałek Sejmu przypomniała w swym przemówieniu, że dwa lata temu obchodzono jubileusz, którym polska policja wkroczyła w drugie stulecie. - Wszyscy wtedy podkreślaliśmy, jak wielką rolę odgrywa polska policja - mówiła. - Minęły dwa lata, czy coś się zmieniło - dopytywała. - Policjanci się nie zmienili. Są jednakowo dobrze wyszkoleni, spełniają swoją służbę w sposób niezwykle odpowiedzialny, wypełniając rotę przysięgi, jaką dzisiaj mogliśmy znowu usłyszeć - podkreślała.

- Policja się nie zmieniła, ale jednak zmieniło się bardzo wiele - zauważyła Witek. Jak wyjaśniła, policja po raz pierwszy walczyła z „niewidzialnym zbrodniarzem”, jakim jest koronawirus. - Państwo byliście na pierwszej linii, niektóry z was oddali swoje życie, ale pełniliście tę służbę w sposób naprawdę niezwykły - mówiła do funkcjonariuszy.

- W tym tkwi sedno, że my przy polskiej policji czujemy się bezpieczni i wiemy, że wtedy, kiedy jest zagrożenie nie jesteśmy sami, że jest ktoś, kto nad nami czuwa - podkreślała.

Zwracała równocześnie uwagę, że pandemia pokazała także wiele trudnych sytuacji. - Niektórzy nie rozumieli, że trzeba się podporządkowywać nakazom, które przecież miały chronić nasze życie. Policjanci często spotykali się z agresją - mówiła. - A przecież policjant w mundurze na służbie reprezentuje państwo polskie i nie wolno nikomu atakować policjanta na służbie. Na to nie wolno się nigdy godzić - podkreślała.

Witek dziękowała równocześnie wszystkim funkcjonariuszom za trudną, odpowiedzialną i pełną poświęcenia służbę, jaką pełnili w tym wyjątkowo trudnym czasie. Dziękowała również wszystkim pracownikom cywilnym policji oraz gratulowała tym, którzy dopiero wstępują do służby. - Świadomy wybór munduru policjanta to jest wielka rzecz - powiedziała.

Prosiła także, by w trudnych sytuacjach przypominali sobie, po co włożyli mundur. - To właśnie wy chronicie słabszych, pilnujecie porządku publicznego, czyli bezpieczeństwa nas wszystkich i walczycie ze złem - zwróciła się do policjantów.

Kamiński do policjantów: Dziękuję wam za ciężką i efektywną służbę


Jak zaznaczył minister, „Polska jest jednym z najbardziej bezpiecznych państw w Europie. Polacy czują się bezpieczni w swoich domach i czują się bezpieczni na ulicach swoich miejscowości. To są oceny międzynarodowych wyspecjalizowanych instytucji”.

- To jest miara sukcesu polskiej policji i każdego z was. Każdego funkcjonariusza, który swoim zaangażowaniem dołożył swoją cegiełkę do bezpieczeństwa naszego kraju. Ten sukces nie wziął się z niczego. Ten sukces wziął się z waszej determinacji, waszej odwagi, z waszej konsekwencji w zwalczaniu przestępczości w naszym kraju - mówił do policjantów Kamiński.

Zapewnił też prezydenta i policjantów, że ministerstwo pracuje nad nową ustawą modernizacyjną dla polskiej policji. - Musimy zmierzyć się z wyzwaniami i zagrożeniami XXI wieku. Musimy inwestować w nowy sprzęt, nowoczesne technologie, nowoczesną infrastrukturę ale przede wszystkim musimy inwestować w ludzi. W naszych funkcjonariuszy - wskazał Kamiński. Obiecał też większe inwestycje w „szkolnictwo policyjne i łatwiejszy dostęp do kursów policyjnych”.

Pogratulował i podziękował funkcjonariuszom za wieloletnią służbę i za sukcesy. Wspominał też o nowych policjantach, zaprzysiężonych podczas środowej uroczystości. - Wierzę, że wśród was są przyszli generałowie policji - powiedział minister MSWiA. Podziękował również pracownikom cywilnym.


Kłobukowska i Kasprzyk uhonorowani Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych