zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Rzeź wołyńska tkwi jak straszny, bolesny cierń w naszej narodowej pamięci

20:43, 05.07.2020;   autor: akune;   źródło: IAR, Twitter

W liście skierowanym do uczestników uroczystości w Łucku, Pawliwce i Hucie Stepańskiej na Ukrainie upamiętniających 77. rocznicę zbrodni wołyńskiej prezydent Andrzej Duda napisał, że „rzeź wołyńska – okrutna zbrodnia popełniona na ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1945 – tkwi jak straszny, bolesny cierń w naszej narodowej pamięci”.


Podziel się:   Więcej

Prezydent wyraził jednocześnie nadzieję, że „wspólny osąd nad bolesną przeszłością i dziejowa refleksja posłużą budowaniu dobrej polsko-ukraińskiej przyszłości”.

Prezydent przypomniał, że w ciągu ostatnich blisko 30 lat, 2począwszy od chwili, gdy Polska jako pierwsze na świecie państwo w 1991 roku uznała niepodległość Ukrainy, nasze kraje osiągnęły bardzo wiele na drodze współpracy i życzliwego sąsiedztwa”.

Zaznaczył, że „mamy wspólne, strategiczne wyzwania oraz podobnie mobilizujące zagrożenia”. „Głęboko wierzę, że nauki historii mogą nam jedynie pomóc, a nie przeszkodzić, w skutecznym podejmowaniu tych wyzwań” – czytamy w prezydenckim liście.

Andrzej Duda podkreślił w nim, że prawda oczyszcza i wyzwala, zbliża ludzi i narody. „Tylko w prawdzie można sprostać ciężarowi przelanej krwi i tylko w prawdzie można tworzyć pomyślną przyszłość. Bolesny krzyk Zamordowanych nigdy nie zamilknie, lecz jest on także wołaniem o prawdę i sprawiedliwość, o trwałe zwycięstwo dobra nad złem. Jesteśmy to winni tym, którzy cierpieli” – napisał Andrzej Duda.


Prezydent: żeby serca i żal mogły się uspokoić, potrzebne nam jest upamiętnienie
Podkreślając „wstrząsający dla całej ludzkiej wspólnoty, dla wszystkich narodów uniwersalny wymiar” rzezi wołyńskiej prezydent przypomniał, że była ona ludobójstwem, które pochłonęło około 100 tysięcy ofiar. Była – jak zaznaczył – jedną z najkrwawszych masowych zbrodni wojennych na ludności cywilnej podczas II wojny światowej.


Andrzej Duda przypomniał, że jej apogeum nastąpiło w lipcu 1943 roku. „11 lipca (...) w sposób skoordynowany zaatakowano blisko 100 zamieszkałych przez Polaków miejscowości, gdy ludzie gromadzili się w kościołach na niedzielnej Mszy świętej” – napisał prezydent.


„Nie pozwolimy, by Ukraina weszła do UE ze sztandarem z Banderą”
„Żaden człowiek nie może być obojętny wobec skali tamtej nienawiści”

W ocenie Andrzeja Dudy „metodyczne działania przeprowadzane przez zbrodniarzy z OUN-UPA to dobitny dowód, że była to z wyrachowaniem zaplanowana, krwawa czystka etniczna. Eksterminacji dokonywano z wyjątkowym okrucieństwem, zabijając bestialsko mężczyzn i kobiety, starców i dzieci”.

Prezydent podkreślił, że do dziś zachowane świadectwa zbrodni wywołują na oglądających „moralny szok i zgrozę”. Zaznaczył, że „żaden człowiek nie może być obojętny wobec skali tamtej nienawiści i potwornego zła, których źródłem był obłędny nacjonalizm oraz pogarda dla ludzkiej godności”.

W liście Andrzej Duda podziękował tym Ukraińcom, którzy w straszliwym czasie rzezi nieśli pomoc Polakom. „Chcę także podziękować tym osobom dobrej woli na Ukrainie, które przyczyniają się do upamiętniania wołyńskiej tragedii i rzetelnego badania historycznych faktów” – napisał prezydent.

Zapewnił o wierności zobowiązaniu pamięci o zbrodni wołyńskiej, która – jak podkreślił – jest hołdem dla zgładzonych. Wyrazy szacunku złożył ludziom, którzy „jako świadkowie, bliscy ofiar i strażnicy prawdy przez długie dekady z poświęceniem pielęgnowali pamięć o tamtych wydarzeniach”.


Premier: Nie spoczniemy, dopóki cała prawda o rzezi wołyńskiej nie zostanie wyjaśniona

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych