zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Słowacji odwiedzi w poniedziałek Polskę

14:50, 12.07.2019;   autor: akune;   źródło: KPRP

Prezydent Andrzej Duda spotka się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim z prezydent Słowacji Zuzaną Čaputovą, która objęła ten urząd 15 czerwca br. Będzie to pierwsza wizyta oficjalna nowej prezydent Słowacji w Polsce, a trzecia w regionie, po Pradze i Budapeszcie.


Podziel się:   Więcej

Program wizyty przewiduje zarówno rozmowy w cztery oczy, jak i rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów.

Przywódcy rozmawiać będą przede wszystkim na tematy związane z polityką europejską i współczesnymi problemami Unii, szczególnie w kontekście ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, formowania się nowej Komisji Europejskiej oraz na tematy dotyczące relacji dwustronnych, współpracy na szczeblu regionalnym – w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza, oraz wschodniej flanki NATO.

– Podobnie jak poprzednik prezydent Čaputovej – Andrej Kiska – nowa pani prezydent wybrała Polskę jako cel jednej ze swoich pierwszych oficjalnych wizyt zagranicznych – poinformował szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

– To sygnał, że pani prezydent relacjom z Polską przypisuje duże znaczenie i jest zainteresowana ich dalszym rozwijaniem – dodał minister Szczerski.


„Wielu sukcesów w pełnieniu zaszczytnej misji”. Prezydent gratuluje nowej prezydent Słowacji

– Zarówno dla Słowacji jak i dla Polski ważne jest, by współpraca europejska opierała się na zasadach równości i solidarności oraz dawała wszystkim państwom szanse na pełne wykorzystanie swojego potencjału, jaki wnoszą do wspólnego rynku i polityki europejskiej. Dla prezydenta Andrzeja Dudy ważne będzie poznanie opinii i ocen Prezydent Słowacji, co do dalszego kształtu głównych formatów współpracy regionalnej, tak by uzyskały one jeszcze większy wpływ na decyzje polityczne całej Europy. W tej kwestii dobre współdziałanie sąsiedzkie Polski i Słowacji może mieć istotne znaczenie – dodał.

Ważnym wątkiem rozmów głów państw będzie rozbudowa infrastruktury transportowej na osi Północ-Południe, która jest podstawą rozwoju polsko-słowackich relacji gospodarczych, które Prezydenci chcą wspierać.


Słowacja: Zuzana Czaputova wygrała wybory prezydenckie

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych