zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: służba w policji wiąże się z ryzykiem, które podejmujecie świadomie

15:12, 24.07.2019;   autor: msies;   źródło: TVP Info, PAP

– Warto się wsłuchać w słowa policyjnego ślubowania; zwrócić uwagę na zawarte w niej słowa „ślubuję wiernie służyć narodowi” – zwrócił uwagę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Warszawie w 100. rocznicę powstania Policji. – Ktoś się zapyta, dlaczego nie Rzeczypospolitej? Rzeczpospolitej także, ale poprzez służbę człowiekowi. To jest właśnie wielkie zadanie tej niezwykle istotnej służby, jaką jest policja – wskazał prezydent.


Podziel się:   Więcej

Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił, że „służba w policji wiąże się z ryzykiem, które podejmujecie świadomie, by dbać o innych”

Prezydent podziękował szefowej MSWiA i jej poprzednikom za rozpoczęcie i kontynuowanie programu modernizacji Policji.

– Policjant musi być godnie wyposażony i powinien być godnie wynagradzany, a przede wszystkim powinien móc służyć jak najbezpieczniej, a to jest kwestia godnych warunków służby i dobrego wyposażenia – powiedział Duda.

Mówił, że z wielkiego programu modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA największa część środków skierowana jest na modernizację Policji. – Kupowany jest nowy sprzęt, odnawiane są posterunki, komisariaty, a niektóre wracają, tam, gdzie zostały zlikwidowane. Myślę, że to także ogromnie ważne i niezwykle symboliczne dla mieszkańców, którzy odzyskują swoich stróżów prawa – podkreślił prezydent.

Dodał, że służba w Policji to wybór życiowy. – To nie jest praca za pensję, to jest służba narodowi i Rzeczypospolitej Polskiej, to jest służba ludziom, którą wykonuje się całym życiem nie tylko w godzinach służbowych – podkreślił Duda.
 
 
 
...
 
Prezydent wspomniał policjanta, który zginął w Warszawie, po służbie ratując na przystanku innego człowieka. – Chylę głęboko czoło, tak i wy wszyscy, przed tymi właśnie, którzy oddali życie w służbie, chylę głęboko czoło przed wszystkimi, którzy w służbie nie wahali się odnieść ran, po to, by pomagać i ratować drugiego człowieka, po to, by ratować mienie, po to, by starać się, aby Polska była państwem bezpiecznym i sprawiedliwym – powiedział prezydent.

„Służy nie tylko funkcjonariusz, ale także jego rodzina”

Podkreślił, że służy nie tylko funkcjonariusz, ale także rodzina, która czeka, kiedy policjant wróci bezpiecznie po służbie do domu.

– Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom policji i ich rodzinom za tę niezwykłą, oddaną służbę narodowi i ojczyźnie, którą na co dzień pełnią. Dziękuję za to, że jest to służba tak dobra, że zasługuje na tę niezwykle wysoką również ocenę społeczną, bo to jest najważniejsze – oświadczył prezydent.

W środę na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbywają się centralne obchody Święta Policji, które w tym roku przypada w setną rocznicę powołania Policji Państwowej. W uroczystości uczestniczą m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek oraz wiceminister Jarosław Zieliński, parlamentarzyści, europosłowie i funkcjonariusze Policji z całego kraju.

Podczas centralnych obchodów odbyło się mianowanie na pierwszy stopień oficerski absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, ślubowanie policjantów Oddziału Prewencji Policji w Warszawie, jak również wręczenie wyróżnień laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł”.

Uroczystości na placu, po okolicznościowych przemówieniach, zakończy defilada policyjnych pododdziałów i promowanych funkcjonariuszy.

Święto Policji – uroczyste obchody 100. rocznicy z udziałem prezydenta i premiera

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych