zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Prezydent nie zrezygnuje z tego, żeby wybór członków KRS wymagał zgody ponadpartyjnej"

19:12, 06.10.2017;   autor: akune, kf;   źródło: TVP Info, PAP, IAR

– Klub PiS zgłosi poprawki do propozycji prezydenta. Wcześniej ustosunkuje się do nich Andrzej Duda. Zrobi to, gdy otrzyma je na piśmie – poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński po spotkaniu Andrzeja Dudy z liderem partii rządzącej Jarosławem Kaczyńskim, poświęconemu reformie sądownictwa. Dodał, że prezydent nie zrezygnuje z tego, żeby wybór członków KRS wymagał zgody ponadpartyjnej.


Podziel się:   Więcej

Piątkowa, trzecia rozmowa polityków na temat reformy sądownictwa trwała około dwóch godzin. Ostatnia odbyła się 22 września, przed przedstawieniem przez Andrzeja Dudę projektów ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa; do pierwszej doszło na początku września. Jak poinformował Krzysztof Łapiński z Kancelarii Prezydenta, planowana jest kolejna.

– Prezydent prosił o przekazanie, że w najbliższym czasie klub parlamentarny PiS zamierza zgłosić poprawki do ustaw przedstawionych przez pana prezydenta. Pan prezes zadeklarował, że z tymi poprawkami na piśmie zapozna się wcześniej pan prezydent – powiedział dziennikarzom Łapiński.

– Prezydent zadeklarował, że dopiero kiedy takie poprawki dostanie na piśmie, czyli one będą jasne i precyzyjnie zapisane, może się do nich odnosić. Prezydent powtórzył, jakie są warunki brzegowe – te, z których nie ustąpi, które muszą znaleźć się w ustawach, żeby mógł się znaleźć pod nimi jego podpis – poinformował rzecznik. – Prezydent nie zrezygnuje z tego, żeby wybór członków KRS wymagał zgody ponadpartyjnej – dodał.
Mazurek po spotkaniu prezydenta z prezesem PiS: wydaje się, że jesteśmy blisko porozumienia
Z ostatnich wypowiedzi polityków PiS wynika, że prezes Kaczyński miał przedstawić prezydentowi kontrpropozycje do projektów reformujących sądownictwo. Chodzi przede wszystkim właśnie o zapisy w projekcie o Krajowej Radzie Sądownictwa. W niedawnym wywiadzie dla „Gazety Polskiej” Jarosław Kaczyński zadeklarował, że nie podoba mu się zapis dotyczący wyboru członków Rady.
Prezydent kontra minister sprawiedliwości. Kaczyński: Nie chcę się zajmować sporem pokoleniowym między 40-latkami
Projekt noweli ustawy o KRS przedstawiony przez prezydenta zakłada m.in., że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie – red.).

Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku patu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych.
Szczerski: prezydent oczekuje na propozycje prezesa Kaczyńskiego
„Wprowadzenie w życie rozwiązań zaproponowanych przez pana prezydenta Dudę musiałoby skutkować zmianą regulaminu izby. Mamy artykuł 112 konstytucji [„Organizację wewnętrzną i porządek prac Sejmu oraz tryb powoływania i działalności jego organów, jak też sposób wykonywania konstytucyjnych i ustawowych obowiązków organów państwowych wobec Sejmu określa regulamin Sejmu uchwalony przez Sejm.” – przyp. red.] mówiący o suwerenności Sejmu w sprawach organizacji(…). Zaproponowane rozwiązanie stoi w sprzeczności z ustawą zasadniczą, bo nigdzie – powtarzam – nigdzie nie ma w niej zapisu o możliwości głosowania mniejszością głosów. To właśnie szacunek dla wyboru większościowego jest istotą demokracji” – powiedział gazecie Jarosław Kaczyński.
 
 
 
...
 
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany przed rozmową w Belwederze, czy w trakcie spotkania prezes PiS przedstawi konkretne projekty ustaw ws. KRS i SN lub ewentualne poprawki do projektów prezydenckich, odpowiedział, że na razie pojawiają się pewne „pomysły i propozycje”. – Rozmówcy będą je rozważać i zobaczymy, co z tego wyniknie – powiedział.Prezydenckie projekty o KRS i SN skierowane do konsultacji
Zmiany mają być gruntowne

W czwartek szef klubu PiS deklarował, że partia złoży kolejną propozycję „idącą może pośrodku", która zakładałaby złożenie przez parlamentarzystów poprawek do projektu prezydenckiego, jednak najpierw muszą być one zaakceptowane przez prezydenta.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek odnosząc się do piątkowego spotkania podkreśliła z kolei, że Prawu i Sprawiedliwości zależy na tym, by zmiany w wymiarze sprawiedliwości były gruntowne.

– Generalnie chodzi nam o to, żeby zmiany były gruntowne i żeby znaleźć konsensus, co do propozycji, które powinny być do zaakceptowania przez obie strony – powiedziała Mazurek.

Członek sejmowej komisji sprawiedliwości Marek Ast (PiS) pytany o to, czego spodziewa się po piątkowym spotkaniu stwierdził, że „przede wszystkim dobrej rozmowy”. – Po drugie uzgodnienia ewentualnych rozbieżności w ocenie projektów, które zostały przedstawione przez prezydenta – dodał.

– Myślę, że można spodziewać się osiągnięcia kompromisu zarówno jeśli chodzi o projekt dotyczący Sądu Najwyższego, jak i KRS – podsumował polityk PiS.


Prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN – złożone w Sejmie
Trzecie spotkanie ws. reformy sądownictwa

Piątkowe spotkanie prezydenta z liderem PiS jest już trzecim dotyczącym reformy sądownictwa.

Ostatnie odbyło się 22 września przed przedstawieniem przez Andrzeja Dudę projektów ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa; do pierwszego doszło na początku września.


„Droga do porozumienia jest otwarta”. Jarosław Kaczyński dla TVP Info o spotkaniu z Andrzejem Dudą
Propozycje prezydenta

Andrzej Duda pod koniec września zaprezentował projekty ustaw dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa; we wtorek zostały one skierowane do konsultacji. Przygotowanie projektów o SN i KRS prezydent zapowiedział w lipcu po zawetowaniu dotyczących tych kwestii ustaw autorstwa PiS.
Prezydent: projekt ustawy o SN wprowadza skargę nadzwyczajną

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych