zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent spotka się w czwartek ze Swiatłaną Cichanouską

16:42, 08.12.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda spotka się w czwartek z przywódczynią białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. - Postrzegamy Cichanouską jako osobę, która przemawia w imieniu narodu białoruskiego; Polska jest w sporze z Łukaszenką, a nie z Białorusinami - mówił PAP prezydencki minister Jakub Kumoch.


Podziel się:   Więcej

Spotkanie prezydenta z białoruską opozycjonistką rozpocznie się w czwartek o godz. 12.15 w Pałacu Prezydenckim.

- Swiatłana Cichanouska jest liderką demokratycznych sił Białorusi i reprezentuje znaczną część Białorusinów. Postrzegamy ją jako osobę, która przemawia w imieniu narodu białoruskiego - podkreślił w rozmowie z PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

- Doceniamy fakt, że cała opozycja białoruska zachowała się bardzo solidarnie wobec Polski w czasie operacji hybrydowej Łukaszenki i że jasno, bez ogródek, mówiła światu o tym, że odpowiedzialnym za kryzys na granicy jest wyłącznie dyktator. My z kolei jasno mówiliśmy, że Polska jest w sporze z Łukaszenką, a nie z Białorusinami - oświadczył Kumoch.

Szef BBN o spotkaniu Bidena i Putina: ta rozmowa była określeniem własnych pozycji
Przekazał, że sytuacja na Białorusi i wsparcie Polski dla demokracji na Białorusi będzie głównym tematem wystąpienia prezydenta na szczycie demokracji, który tego dnia odbędzie się w Waszyngtonie.

- Swiatłana Cichanouska również będzie gościem szczytu demokracji, będzie tam mówiła o zwalczeniu reżimów autorytarnych i będzie się łączyła z Warszawy. To symboliczne, że liderka demokratycznej Białorusi przemawia z kraju, który udzielił pomocy wielu dziesiątkom tysięcy uchodźców z Białorusi i który wspiera opozycję w walce o podstawowe prawo narodu do wyboru własnego przywódcy - ocenił Kumoch.

O godz. 18.30 w Belwederze prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkają się ze Swiatłaną Cichanouską oraz przedstawicielami społeczności białoruskiej. - Wieczorem planowane jest spotkanie przedświąteczne, noworoczne z Białorusinami, którzy znaleźli w Polsce schronienie. Chcemy wysłuchać przedstawicieli diaspory, wysłuchać co możemy jeszcze dla nich zrobić. Polska jest i pozostanie schronieniem dla ofiar reżimu Łukaszenki - zapewnił Kumoch.

Premier: Miarą suwerenności jest zdolność do obrony naszego terytorium

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych