zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Zakończyło się spotkanie prezydenta i premiera ws. zawetowanej ustawy o działach

14:00, 14.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Zakończyło się robocze spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim, którego tematem był nowy projekt nowelizacji ustawy o działach – poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Spotkanie trwało ok. dwóch godzin.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski przekazał, że ponieważ spotkanie miało charakter roboczy nie przewidziano briefingu prasowego po nim; nie zostanie też wydany komunikat prasowy.

Poza prezydentem i premierem w spotkaniu uczestniczyli m.in.: szef KPRM Michał Dworczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Ze strony prezydenta w spotkaniu uczestniczyli szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, szef gabinetu prezydenta Piotr Szrot, minister w KPRP Małgorzata Paprocka, doradca prezydenta Paweł Sałek. Obecni są też przedstawiciele leśników.

W ubiegły piątek prezydencka kancelaria poinformowała, że prezydent Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej, która przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.

Sejm ponownie za nowelizacją ustawy o działach administracji rządowej
Rzecznik rządu Piotr Müller mówił wówczas, że prezydent poinformował wcześniej premiera, że zamierza zawetować nowelę. Szanujemy tę decyzję; wkrótce spotkanie z prezydentem, mamy nadzieję, że nowy projekt ustawy spełni oczekiwania głowy państwa - powiedział Müller.

Jednym z powodów zawetowanie noweli przez prezydenta był - jak informowała kancelaria - brak vacatio legis. Nowelizacja miała wejść w życie 1 stycznia, jej projekt trafił do Sejmu 17 listopada, a Senat ma 30 dni na wyrażenie stanowiska, zaś prezydent 21 dni na decyzję; terminy te oznaczają - jak wskazano na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii - że prezydent nie mógł tu skorzystać z przysługującego mu konstytucyjnie terminu na podjęcie decyzji ws. ustawy.

Ponadto - według prezydenckiej kancelarii – „biorąc pod uwagę troskę o ochronę przyrody i lasy w Polsce, wątpliwości budzi zasadność wyodrębnienia z działu administracji rządowej środowisko - nowego działu leśnictwo i łowiectwo”.

Kolejną budzącą wątpliwości zmianą - podała KPRP - jest dokonywana w nowelizacji zmiana w ustawie o służbie cywilnej, która "przewiduje włączenie do korpusu służby cywilnej osób zajmujących stanowiska podsekretarza stanu w administracji rządowej", a „jednym ze skutków proponowanej zmiany jest podniesienie uposażeń części podsekretarzy stanu”.

Prezydent spotka się z premierem ws. ustawy o działach

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
16-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych