Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski przekazał, że ponieważ spotkanie miało charakter roboczy nie przewidziano briefingu prasowego po nim; nie zostanie też wydany komunikat prasowy.
Poza prezydentem i premierem w spotkaniu uczestniczyli m.in.: szef KPRM Michał Dworczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz minister rolnictwa Grzegorz Puda.
Ze strony prezydenta w spotkaniu uczestniczyli szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, szef gabinetu prezydenta Piotr Szrot, minister w KPRP Małgorzata Paprocka, doradca prezydenta Paweł Sałek. Obecni są też przedstawiciele leśników.
W ubiegły piątek prezydencka kancelaria poinformowała, że prezydent Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej, która przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.
Sejm ponownie za nowelizacją ustawy o działach administracji rządowej
Rzecznik rządu Piotr Müller mówił wówczas, że prezydent poinformował wcześniej premiera, że zamierza zawetować nowelę. Szanujemy tę decyzję; wkrótce spotkanie z prezydentem, mamy nadzieję, że nowy projekt ustawy spełni oczekiwania głowy państwa - powiedział Müller.
Jednym z powodów zawetowanie noweli przez prezydenta był - jak informowała kancelaria - brak vacatio legis. Nowelizacja miała wejść w życie 1 stycznia, jej projekt trafił do Sejmu 17 listopada, a Senat ma 30 dni na wyrażenie stanowiska, zaś prezydent 21 dni na decyzję; terminy te oznaczają - jak wskazano na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii - że prezydent nie mógł tu skorzystać z przysługującego mu konstytucyjnie terminu na podjęcie decyzji ws. ustawy.
Ponadto - według prezydenckiej kancelarii – „biorąc pod uwagę troskę o ochronę przyrody i lasy w Polsce, wątpliwości budzi zasadność wyodrębnienia z działu administracji rządowej środowisko - nowego działu leśnictwo i łowiectwo”.
Kolejną budzącą wątpliwości zmianą - podała KPRP - jest dokonywana w nowelizacji zmiana w ustawie o służbie cywilnej, która "przewiduje włączenie do korpusu służby cywilnej osób zajmujących stanowiska podsekretarza stanu w administracji rządowej", a „jednym ze skutków proponowanej zmiany jest podniesienie uposażeń części podsekretarzy stanu”.
Prezydent spotka się z premierem ws. ustawy o działach