zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent spotkał się z japońskim ministrem spraw zagranicznych

18:19, 06.05.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, KPRP, Twitter

Współpraca polsko-japońska, szczególnie w wymiarze gospodarczym, była jednym z tematów czwartkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i składającego w Polsce wizytę ministra spraw zagranicznych Japonii Toshimitsu Motegi.


Podziel się:   Więcej

Jak podkreśliła w czwartkowym komunikacie prezydencka kancelaria, Polskę i Japonię od 2015 r. łączy partnerstwo strategiczne.

Podczas spotkania w Belwederze prezydent i minister spraw zagranicznych Japonii rozmawiali m.in. o kwestiach współpracy polsko-japońskiej – w szczególności w wymiarze gospodarczym, a także o wkładzie Polski i Japonii w realizację celów klimatycznych.

„Strona japońska podkreśliła doskonałą współpracę handlową i inwestycyjną z Polską” – podała Kancelaria Prezydenta RP.

Szef japońskiej dyplomacji – poinformowała KPRP – „wyraził zainteresowanie regionalnymi formatami współpracy, tj. Grupą Wyszehradzką oraz Inicjatywą Trójmorza, które postrzegane są przez Japonię jako efektywne platformy dialogu”.


Współpraca polityczna i inwestycja głównymi tematami rozmów szefów rządów Polski i Japonii


Müller: Polskę i Japonię od wielu lat łączy wielowymiarowe partnerstwo strategiczne
Jak poinformował wcześniej resort spraw zagranicznych, podczas rozpoczętej w czwartek dwudniowej wizyty oprócz spotkania z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem zaplanowana jest również rozmowa ministra spraw zagranicznych Japonii z szefami dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej.

„Zarówno podczas rozmów dwustronnych, jak i wielostronnych, dokonana zostanie wymiana ocen sytuacji bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w regionie Indo-Pacyfiku. Szefowie dyplomacji państw V4 i Japonii omówią też perspektywy współpracy w tym gronie” – poinformowało MSZ.Premier Morawiecki: Polska jest gotowa na przyjęcie japońskich inwestorów