zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Spuścizna Solidarności przyczynia się do budowania wspólnoty

16:06, 08.11.2019;   autor: akune;   źródło: KPRP

Niech spojrzenie na nowo na dziedzictwo Solidarności pozwoli sformułować refleksje ważne dla naszej codzienności nie tylko w Polsce, ale także w wymiarze międzynarodowym – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji naukowej „Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy”.


Podziel się:   Więcej

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha w piątek reprezentował prezydenta Andrzeja Dudę podczas konferencji naukowej zatytułowanej „Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy”.

Konferencję rozpoczęła uroczysta msza św. odprawiona pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp Sławoja Leszka Głódzia w gdańskiej Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

Podczas uroczystej inauguracji pracy Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności (MCBFS), w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, minister Paweł Mucha odczytał list prezydenta RP, w którym prezydent wyraził wdzięczność organizatorom i uczestnikom konferencji za pielęgnowanie dziedzictwa wielkiego społecznego ruchu Solidarności.

„Pragnę serdecznie pozdrowić organizatorów i uczestników konferencji, która utrwala wiedzę o dokonaniach wielkiego ruchu Solidarności. Wyrażam wdzięczność za to, że podejmują Państwo wysiłek pielęgnowania pamięci o tym wspaniałym dziedzictwie i cieszę się, że w ten właśnie sposób realizowana jest misja Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności.(…) ” – napisał w liście prezydent Duda.

„Życzę, aby dzisiejsza konferencja przyniosła dobre owoce. Aby uniwersalne przesłanie Solidarności nadal inspirowało wszystkich Państwa, pozostając natchnieniem dla innych narodów i ruchów społecznych. Niech spojrzenie na nowo na dziedzictwo Solidarności pozwoli sformułować refleksje ważne dla naszej codzienności nie tylko w Polsce, ale także w wymiarze międzynarodowym. W ten sposób spuścizna tego wielkiego ruchu staje się wyjątkowo trwała i przyczynia się bezpośrednio do budowania wspólnoty na fundamencie uniwersalnych, najgłębszych wartości” – dodał prezydent.
 
 
 
...
 
W tej części uroczystości głos zabrali również: abp Sławoj Leszek Głódź – metropolita gdański, abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, Piotr Duda – przewodniczący NSZZ „Solidarność”, były przewodniczący NSZZ „Solidarność” a obecnie poseł na Sejm RP Janusz Śniadek oraz włoski polityk, nauczyciel akademicki, były minister do spraw europejskich profesor Rocco Buttiglione.

Po wystąpieniach nastąpiło uroczyste wręczenie aktów nominacyjnych do Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych