zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Straż Graniczna wykonuje swoje obowiązki wzorowo

12:48, 14.05.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Jesteście państwo naszymi wspaniałymi, niezwykłymi ambasadorami – ocenił w piątek podczas uroczystości z okazji obchodów 30-lecia powołania Straży Granicznej prezydent Andrzej Duda, odnosząc się m.in. do misji poza granicami kraju, w których od lat biorą udział funkcjonariusze SG.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda wręczył w piątek odznaczenia państwowe oraz awanse generalskie funkcjonariuszom Straży Granicznej, a szef MSWiA Mariusz Kamiński pamiątkowe szable.

Uroczyste wręczenie odznaczeń odbyło się w Belwederze w związku z obchodami 30-lecia powołania Straży Granicznej.

Podczas uroczystości wręczono także flagi państwowe oficerom SG udającym się na misje do Słowenii i Macedonii.

Zwracając się do funkcjonariuszy prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że są oni wspaniałymi ambasadorami Polski. Dodał, że ich służba jest niezwykle ważna i wykonywana wzorowo.

– Jest wykonywana wzorowo, i nasi partnerzy, z którymi współpracujemy i w ramach Unii Europejskiej, i w ramach wszystkich innych organizacji - także wewnątrz Unii – ogromnie doceniają to, w jaki sposób funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej są przygotowani, i w jaki sposób wykonują swoje obowiązki – mówił prezydent.Prezydent wręczył odznaczenia państwowe oraz awanse generalskie funkcjonariuszom SG
 
 
 
...
 
Prezydent dodał, że w Straży Granicznej służy ok. 14,5 tys. funkcjonariuszy i ok. 3,3 tys. pracowników cywilnych.

Podkreślił także, że wśród nich jest stosunkowo duża liczba kobiet.

– To bardzo dobra wiadomość. Chciałbym, żeby pań było coraz więcej – zaznaczył prezydent. Dodał, że ponad 13 tys. pracowników posiada wyższe wykształcenie, zaś ponad 9 tys. tytuł magistra.Prezydent wręczy nominacje generalskie oficerom Straży Granicznej
Prezydent zauważył, że uroczystość odbywa się w Belwederze, gdzie w przeszłości do marszałka Józefa Piłsudskiego przychodzili funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza.

– Ci, na których tradycję tak często się powołujecie, ci których tradycje uważacie za swoją, za co zresztą ogromnie dziękuję – powiedział prezydent.

Duda podziękował również funkcjonariuszom SG za walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. – Od samego początku funkcjonariusze Straży Granicznej służą na granicach RP, przeprowadzając testy na obecność koronawirusa, sprawdzając wszystkich wjeżdżających, kierując osoby na kwarantannę wtedy, kiedy jest to uzasadnione i potrzebne. W istocie więc swoją służbą chronicie państwo, także i w tym aspekcie epidemicznym, życie i zdrowie naszych obywateli – chcę bardzo mocno podkreślić – narażając własne – powiedział.


Podziękował także za codzienną walkę o sprawy skarbu państwa i doskonałe współdziałanie z Krajową Administracją Skarbową, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i z innymi służbami.


Prezydent nadał stopnie generalskie dwóm oficerom Straży Granicznej

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zaznaczył, że Straż Graniczna jest formacją, która symbolizuje suwerenność Polski. Dodał, że funkcjonariusze SG skutecznie chronią obywateli przed zalewem nielegalnej imigracji, a w czasie pandemii chronią Polskę przed koronawirusem.

– Z okazji waszego pięknego święta i pięknego jubileuszu chciałbym wyrazić słowa swojego najwyższego szacunku i uznania oraz podziękowania za wasz profesjonalizm, za to jak angażujecie się w zadania, które są wam powierzone. To są niezwykle ważne zadania państwowe. Straż Graniczna jest jedną z tych formacji państwa polskiego, która symbolizuje jego suwerenność – powiedział Kamiński.

Dodał, że ochrona granic jest warunkiem istnienia niepodległości Polski. – To zadanie piękne i wielkie, które wykonujecie znakomicie – powiedział szef MSWiA.


Prezydent Duda podziękował Straży Granicznej w Bieszczadach za „świetną pracę”