zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Strażacy ochotnicy czasowo zwolnieni z badań lekarskich; rolnicy zwolnieni z KRUS

13:46, 25.03.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Do pakietu antykryzysowego zostaną wprowadzone przepisy dotyczące strażaków ochotników zwalniające ich czasowo z okresowych badań lekarskich oraz egzaminu, jeśli posiadają oni zaświadczenie ukończenia kursu – oświadczył w środę prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent tłumaczył, że w obecnym czasie pojawiają się problemy wynikające z obowiązujących normalnie przepisów. – Np. dla strażaków ochotników, którzy są także i ratownikami; obowiązek przeprowadzania okresowych badań lekarskich dopuszczających do wykonywania służby strażacko-ratowniczej, ale także i egzaminów weryfikacyjnych – wskazał Duda.

Jak zaznaczył, trudno sobie w czasie epidemii wyobrazić, by strażacy mieli odbywać badania i „obciążać służbę zdrowia”. Wskazał, że chodzi o ok. 5 tys. strażaków ochotników miesięcznie.

– Zwróciłem się do ministra zdrowia i do szef MSWiA, aby do pakietu antykryzysowego zostały także wprowadzone przepisy, które zwalniają zarówno z obowiązku odbywania okresowych badań lekarskich przez czas trwania stanu epidemicznego, ale również, które zwolnią z obowiązku odbywania tego egzaminu, jeśli ktoś przeszedł kurs i posiada odpowiednie zaświadczenie ukończenie tego kursu – poinformował prezydent.

– Mam nadzieję, że to pomoże strażakom ochotnikom i rzeczywiście umożliwi im wykonywanie tej jakże ważnej służby, za którą jestem ogromnie wdzięczny – podkreślił Andrzej Duda.

Kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się. „Przekraczanie tych norm może być zabójczo niebezpieczne”
W tarczy antykryzysowej zwolnienie z KRUS na trzy miesiące i zasiłek na dziecko

Do projektu tarczy antykryzysowej wprowadzono zwolnienie na trzy miesiące z KRUS-u, a także przepisy, które powodują, że rolnicy będą traktowani jak przedsiębiorcy, będą im przysługiwały te same formy pomocy - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że rozwiązania zawarte w projekcie pakietu pomocowego, tzw. tarczy antykryzysowej, mają ochronić w naszym kraju miejsca pracy i przedsiębiorców. – A więc generalnie mają służyć całemu naszemu społeczeństwu; temu, by w jak największym stopniu ochronić Polaków przed niestety kryzysem gospodarczym, który nieuchronnie zostanie wywołany przez tę sytuację, która widzimy wokół – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że rozmawiał podczas środowego posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego i później z premierem Mateuszem Morawiecki oraz z minister rozwoju Jadwiga Emilewicz o zmianach, które zaproponował w ostatnim czasie i które uważa za niezbędne. – O wprowadzeniu dyskutowanej w ostatnich dniach ulgi w postaci zwolnienia na trzy miesiące mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych z obowiązku płacenia składek ZUS-u – zaznaczył.

– Ale to także kwestia tego, w jaki sposób będę chronieni rolnicy. Tutaj wprowadzono do projektu ustawy na trzy miesiące zwolnienie z KRUS-u. Wprowadzono także przepisy, które powodują, że rolnicy, także prowadzący rodzinne gospodarstwa rolne, będą traktowani tak jak przedsiębiorcy, a więc wszystkie te same formy pomocy będą przysługiwały, także tym, którzy wykonują działalność rolniczą – powiedział Duda. Jak poinformował, chodzi m.in. o zasiłek na dziecko do 8. roku życia w związku z zamknięciem placówek oświatowych.

Prezydent: powstał pakiet antykryzysowy; w najbliższym czasie będzie wprowadzany
„Ważna jest solidarność z państwami sąsiedzkimi”

Prezydent podkreślił w środę, że w czasie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa ważne jest okazywanie solidarności państwom sąsiedzkim i bałtyckim. – Uważamy, że solidarność w tym bardzo trudnym czasie jest potrzebna - zaznaczył.

Andrzej Duda poinformował, że podczas środowej rozmowy z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą, zadeklarował pomoc m.in. w transporcie zakupionych przez Słowację produktów ochronnych z Chin.

Wcześniej prezydent poinformował, że w czwartek wyląduje w kraju pierwszy samolot ze środkami zakupionymi w Państwie Środka przez Polskę.

– W ramach swoich transportów jesteśmy gotowi wspomóc również ich i przewieźć to, co oni kupili, co ma służyć pacjentom i służbie zdrowia na Słowacji – oświadczył prezydent. Zaznaczył, że w kwestii współpracy związanej z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa jest także w stałym kontakcie z prezydentami państw bałtyckich.

Akcesoria medyczne przylecą z Chin. Wysłano po nie samolot
„Proszę o stosowanie się do zasad i ograniczenie aktywności”

Bardzo proszę o przestrzeganie zasad i w jak największym stopniu ograniczenie swojej aktywności; niestety specyfika koronawirusa jest taka, że przez pewien czas on może być całkowicie bezobjawowy – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas swojego wystąpienia przypomniał, że w związku z panującą epidemią koronawirusa rząd wprowadza na bieżąco szereg regulacji oraz zaleceń dotyczących możliwości przemieszczania się oraz aktywności publicznych.

Zaapelował o przestrzeganie wprowadzonych zasad. – Wiem, że dodatkowe restrykcje są uciążliwe, ale proszę o przestrzeganie tych zasad. To jest bardzo ważne, jeśli chodzi o ograniczanie zasięgu epidemii. Już widać na danych statystycznych, że liczba zakażeń w Polsce jest mniejsza niż w innych krajach, w szczególności Europy Zachodniej – powiedział prezydent.

– To pokazuje, że te środki izolacyjne, które stosowaliśmy od samego początku, te radykalne wydawałoby się działania, jak przerwanie nauki w szkołach, odwołanie wszelkich imprez publicznych, rozgrywek sportowych, one dzisiaj przynoszą swój efekt – dodał Andrzej Duda.

Podkreślił, że przestrzeganie tych zasad „to nie tylko kwestia naszego osobistego zdrowia, ale także ludzi, z którymi się stykamy”. – Niestety specyfika tego wirusa jest taka, że przez pewien czas on może być całkowicie bezobjawowy, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy zainfekowani, a możemy w tym czasie infekować innych. Dlatego bardzo proszę, żeby się stosować do tych zasad i w jak największym stopniu ograniczać swoją aktywność – podkreślił.

Prezydent: Przyświeca nam zasada – po pierwsze zapobieganie i ochrona

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych