zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Świadectwo osób, które potrafią przełamywać bariery, ma znaczenie fundamentalne

12:30, 02.12.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Świadectwo osób, które potrafią przełamywać bariery, cieszyć się życiem, osiągać sukcesy mimo przeszkód, ma znaczenie fundamentalne – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością.


Podziel się:   Więcej

Ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami przypada 3 grudnia.

W piątek prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych, promowanie Polski na arenie międzynarodowej i za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy.

Prezydent podkreślił, że w sobotę przypada rocznica ustanowienia Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Wskazał, że ten dzień ma przypominać o tym, „co to znaczy państwo prawdziwie nowoczesne”.

– Państwo prawdziwie nowoczesne to państwo dla każdego. Państwo dostępne w każdym calu, czyniące wszystko ku temu, aby każdy człowiek mógł w pełni funkcjonować w społeczeństwie – powiedział.


Prezydent do paraolimpijczyków: Trzymamy kciuki za sukces
 
 
 
...
 
Prezydent podziękował wszystkim odznaczonym za ich działalność, trud, kreatywność, a przede wszystkim za dzielenie się z innymi.

– Nie jest łatwo znaleźć się w niepełnosprawności, kiedy ktoś uległ jakiemuś wypadkowi, czy jeżeli choroba spowodowała, że staje się osobą z niepełnosprawnością, następuje zmiana życia. (...) Wtedy to świadectwo osób, które potrafią przełamywać bariery, które potrafią po prostu żyć, cieszyć się życiem, realizować się, osiągać sukcesy mimo przeszkód, ma znaczenie fundamentalne – zaznaczył prezydent Duda.

Jeszcze raz podziękował tym, którzy „mimo przeszkód osiągają sukcesy, a także samorealizują się, którzy mimo przeszkód rozsławiają jako reprezentanci naszego kraju dobre imię Rzeczypospolitej”.

– Dziękuję wszystkim tym, którzy im to umożliwiają, którzy ich wspierają, poświęcają swój osobisty czas, wykorzystując ku temu swoje umiejętności. To jest codzienne myślenie o drugim człowieku, nie wszystkich na to stać. Jesteście państwo wyjątkową grupą w naszym społeczeństwie – podkreślił Andrzej Duda.

Dodał, że bardzo by chciał, aby Polska stawała się coraz bardziej dostępna. Zwrócił jednocześnie uwagę, że na przestrzeni lat wiele się zmieniło.

– Im państwo jest zamożniejsze, im większa świadomość społeczeństwa, tym większe są możliwości realizacji działań w zakresie dostępności. (...) Chodzi o to, żeby Polska była dostosowana wszędzie do potrzeb obywatela – powiedział prezydent.
Maląg: o osoby starsze i potrzebujące dbamy codziennie, nie tylko incydentalnie

„Chciałbym, żeby w Polsce została przyjęta ustawa ustanawiająca asystencję osobistą”


Prezydent wskazał, że działa obecnie program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, realizowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pieniądze z niego mogą otrzymać samorządy i organizacje pozarządowe.

Chciałbym, żeby została przyjęta w Polsce ustawa, która będzie asystencję osobistą ustanawiała, mam nadzieję w przyszłości dla każdej osoby z niepełnosprawnością, która asystencji będzie potrzebowała – powiedział prezydent.

Dzięki temu – jak akcentował – osoby z niepełnosprawnościami miałyby ułatwione funkcjonowanie, mogłyby normalnie funkcjonować, załatwiać sprawy w sposób swobodny, przy pomocy profesjonalnie przygotowanych do tego osób.

– Pracujemy nad takimi rozwiązaniami – zapewnił.

Zadania asystentów osobistych osób z niepełnosprawnościami, to m.in. wsparcie w codziennych czynnościach, towarzyszenie w wyjściu do kina czy na zakupy, pomoc w umówieniu i dotarciu do lekarza.
Wdówik: Budujemy podmiotowość i godność osób z niepełnosprawnością

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
04-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych