zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: sytuacja epidemiologiczna jest opanowana; razem pokonamy kryzys

19:08, 25.05.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Sytuacja epidemiologiczna jest opanowana, w żadnym momencie nie brakowało miejsc w szpitalu, nie brakowało pomocy, nie było zagrożenia, że komuś zabraknie dostępu do respiratora - podkreślił w poniedziałek w Katowicach prezydent Andrzej Duda. Podziękował władzom lokalnym i personelowi medycznemu na Śląsku.


Podziel się:   Więcej

Prezydent uczestniczył w posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego w Katowicach, z udziałem władz lokalnych, a także - jak mówił na briefingu prasowym - za pośrednictwem telekonferencji udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa.

– Rozmawialiśmy o sytuacji związanej z epidemią. Chcę powiedzieć „dziękuję” i pogratulować władzom lokalnym, przede wszystkim chcę z całego serca podziękować śląskiemu personelowi medycznemu - mówił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył sytuacja epidemiologiczna „jest opanowana”. "W ciągu ostatniej doby nie było ani jednego zgonu. Liczba zachorowań w stosunku do tego, co było kilka dni temu spadła. To są inne zachorowania, bo te ogniska koronawirusa, które były w kopalniach, zostały zduszone, ale teraz mamy ogniska, które zostały przeniesione do domów, do rodzin. Niestety na kwarantannach domowych pojawiają się te zachorowania cały czas, ale sytuacja jest pod kontrolą" - oświadczył prezydent.
 
 
 
...
 
Zapewnił, że „absolutnie w żadnym momencie nie brakowało ani miejsc w szpitalu, ani nikomu nie brakowało pomocy, ani nie było zagrożenia, że komuś zabraknie dostępu do respiratora”. – Służby medyczne działały wzorowo. Wszyscy, którzy potrzebowali zabezpieczenia, byli zabezpieczeni. Jeszcze raz chcę za to serdecznie podziękować - powiedział Andrzej Duda.

W porannym komunikacie w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 148 kolejnych osób, w tym 89 chorych wykryto na Śląsku. Nie odnotowano żadnego zgonu w ciągu ostatniej doby. W popołudniowym komunikacie resort zdrowa poinformował, o potwierdzeniu zakażenie koronawirusem u kolejnych 193 osób, w tym 69 na Śląsku i 66 na Mazowszu. Resort podał, że zmarło kolejnych 11 osób. Łącznie odnotowano dotąd 21 tys. 631 przypadków i 1007 zgonów.
„Razem pokonamy kryzys”

Andrzej Duda podkreślił w Katowicach, że wspiera Śląsk i Ślązaków od początku swojej prezydentury. – Przyjeżdżałem cieszyć się z górnikami na Barbórce, na Karczmę Piwną, żeby się radować ze związkowcami, z Solidarnością. Przyjeżdżam także i teraz - kiedy jest trudno, kiedy są obawy, kiedy jest wiele niepokoju – mówił. – Razem pokonamy pandemię. Razem pokonamy kryzys - zapewnił.

Prezydent zapewnił też, że na Śląsku zostaną utrzymane miejsca pracy. – Uczynię wszystko, aby w jak największym stopniu te miejsca pracy zabezpieczyć, żeby udzielić pomocy przedsiębiorcom, żeby wesprzeć tych, którzy tego wsparcia potrzebują, żeby były pieniądze z Polskiego Funduszu Rozwoju i innych źródeł, aby ci, co potrzebują - byli zwolnieni ze składek ZUS, żeby wszyscy byli w stanie przetrwać ten trudny czas i nie wróciło bezrobocie - oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent podziękował również wszystkim osobom, które angażują się w walkę z pandemią koronawirusa. – Jesteśmy z wami, jesteśmy solidarni ze Śląskiem, z ludźmi ciężkiej pracy, górnikami i hutnikami – zapewnił. – Jestem z wami absolutnie solidarny w dobrej i złej chwili - oświadczył. – Obiecuję, że ze wszystkich sił będę Śląsk i śląskie rodziny wspierał - dodał prezydent Andrzej Duda.