zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: tarcza antykryzysowa będzie modyfikowana, jeśli będzie taka potrzeba

18:43, 30.03.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Rządowa tarcza antykryzysowa będzie modyfikowana, jeśli będzie taka potrzeba – przekonywał w poniedziałek podczas sesji Q&A na Facebooku prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent pytany o możliwość masowych zwolnień w wyniku kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa, odpowiedział, że takim zwolnieniom ma zapobiegać rządowa tarcza antykryzysowa. Uchwalonym pod koniec ubiegłego tygodnia przez Sejm pakietem antykryzysowym w skład którego wchodzą ustawy, zajmuje się w poniedziałek Senat.

– Mamy nadzieję, że dzięki tej sumie różnych rozwiązań, jakie są zaproponowane w tarczy antykryzysowej, która podkreślam będzie modyfikowana, jeśli będzie taka potrzeba, po to, żeby była jak najdoskonalsza, dobrze funkcjonowała i niosła pomoc, dzięki tym rozwiązaniom, to jeśli ktoś nawet przejściowo straci pracę, to że będzie mógł do niej wrócić – dodał prezydent.

Prezydent został także zapytany o zakupy sprzętu medycznego i ochronnego z Chin. Odpowiedział, że jest to efekt przede wszystkim działań polskich firm, które o takie zakupy wystąpiły. Zapewniał, że będą zamawiane kolejne partie sprzętu z Chin i podkreślił, że powstaną także polskie linie produkcyjne

Pytany natomiast o kwestię ewentualnego odgórnego regulowania cen niektórych towarów, odparł, że ma to zapobiec nieuczciwym praktykom, w tym „zjawiskom patologicznym”, jakimi są próby zarobienia dużych pieniędzy na najpotrzebniejszych środkach ochrony osobistej.

Senat zajmie się tzw. tarczą antykryzysową
„Moim zdaniem nie ma w tej chwili potrzeby, by ogłaszać stan klęski żywiołowej lub stan wyjątkowy”

Prezydent był pytany, czy jest za ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej lub stanu wyjątkowego.

– Nie ma w tej chwili moim zdaniem takiej potrzeby, by w tym momencie stan klęski żywiołowej lub stan wyjątkowy ogłaszać – ocenił Duda. Podkreślił, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej to jest decyzja Rady Ministrów, a jeśli chodzi o stan wyjątkowy – to wniosek do prezydenta w tej sprawie najpierw kieruje rząd.

– Natomiast ja nie widzę w tej chwili takich podstaw, mamy stan epidemiczny, są prowadzone w tym zakresie odpowiednie działania na podstawie ustawy i wprowadzanie tutaj stanu nadzwyczajnego w moim przekonaniu nie jest w tym momencie uzasadnione. Państwo sobie radzi, w oparciu o o te środki, które są w tej chwili dostępne, państwo sobie radzi i nie widzę tutaj potrzeby, by w tym momencie korzystać z jakichś środków wyjątkowych – powiedział.

Prezydenta pytano też, czy nie wkracza w kompetencje rządu i czy nie jest zbyt aktywny w czasie epidemii.

Andrzej Duda odpowiedział, że w konstytucji zapisano, że prezydent stoi na straży bezpieczeństwa państwa. – W związku z powyższym to jest kwestia bezpieczeństwa państwa – stanie na straży tego bezpieczeństwa. Bo ja tutaj pełnię swoistą rolę koordynującą i rolę weryfikującą. Kiedy widzę, że czegoś brakuje, to w tym zakresie zajmuję stanowisko, wypowiadam się – mówił.

Podkreślił, że stale konsultuje się z premierem i ministrami, także ministrem zdrowia oraz szefem GIS, m.in. w kwestii potrzeb dot. dostaw środków ochrony osobistej dla Polaków. Mówił, że do jego zadań należy też przeprowadzaniem rozmów z szefami innych krajów m.in. w kwestiach dot. sytuacji na granicach, ale też porusza inne tematy.

– Nie dalej jak wczoraj rozmawiał ze mną pan minister zdrowia Łukasz Szumowski, że byłoby bardzo uzasadnione, gdybym skontaktował się z prezydentem Korei Południowej i porozmawiał z nim na temat sprzedaży Polsce testów (na koronawirusa ). Mają tam – jak mnie pan minister poinformował – bardzo nowoczesne testy dotyczące obecności w organizmie koronawirusa, które są szybkie i bardzo się tam sprawdziły. I pan minister zwrócił się do mnie, bym porozmawiał z panem prezydentem Korei co do zakupu przez Polskę tych testów i ja właśnie na tę rozmowę dziś się umawiam i mam nadzieję, że ona się w najbliższych dniach odbędzie – mówił Andrzej Duda.

„Wprowadzamy ograniczenia, żeby niwelować zagrożenie epidemiczne”

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
06-06-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych