zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Te ordery są symbolami wolnej, silnej Polski

14:53, 06.08.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Te ordery są symbolami wolnej, silnej Polski; przeżywam tę uroczystość bardziej niż pięć lat temu, bo każde słowo dociera do mnie z pełną świadomością - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Inwestytury Prezydenta RP na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.


Podziel się:   Więcej

Pięć lat temu uroczystość inwestytury prezydenta na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Wielkiego mistrza Orderu Odrodzenia Polski była połączona z odznaczeniem prezydenta oboma orderami.

Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule, jako Wielki Mistrz Orderu.

– Przeżywam tą dzisiejszą uroczystość, być może nawet bardziej niż pięć lat temu, może dlatego że wszystko to było tak oszałamiające, a dziś każde słowo, które jest wypowiadane dociera do mnie z pełną świadomością - mówił prezydent.

Podkreślał również okoliczność przejęcia pieczy nad orderami w Zamku Królewskim w Warszawie, który jak podkreślił, został odbudowany rękami Polaków.

– Te ordery są symbolami wolnej Polski, te ordery są symbolami Polski silnej. Order Orła Białego ma tę specyfikę, że kiedy Polska nie była wolna to nie był przyznawany. Wracał wraz z odradzającym się państwem polskim, odradzającą się niepodległością - podkreślał prezydent.

Prezydent: Polacy mają prawo zdecydować, kto ma być ich prezydentem i zdecydowali
 
 
 
...
 
„Przyznając ordery będę kierował się wewnętrznym przekonaniem i interesem RP”

Prezydent Duda powiedział, że nasze społeczeństwo uważnie obserwuje, kto otrzymuje te ordery.

– Po tym, kto je dostaje widać też, jakie wartości w danym momencie w naszym kraju uznawane są za najważniejsze, które z nich przeważają - powiedział prezydent.

– Obiecuję wszystkim tu obecnym, wszystkim moim rodakom oraz członkom kapituł, że będę przez następne pięć lat przyznawał te ordery kierując się po pierwsze moim wewnętrznym, głębokim przekonaniem, że danej osobie order się należy. A po drugie najlepiej jak umiem pojętym interesem Rzeczpospolitej. Do tego zobowiązuję się, prosząc państwa o to, byście mnie nadal wspierali w wykonywaniu, z jednej strony, tego niezwykłego zaszczytu, ale z drugiej strony również tego wielkiego, wspaniałego obowiązku dla Polski i całego naszego narodu – powiedział Duda.
Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczpospolitej, ustanowiony w 1705 r., reaktywowany w 1921 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Order Odrodzenia Polski ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Sąd Najwyższy orzekł ws. ważności wyborów prezydenckich

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych