zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: To dzięki bohaterstwu powstańców Polska odzyskała Wielkopolskę

15:14, 27.12.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

– To dzięki bohaterstwu powstańców wielkopolskich II Rzeczpospolita odzyskała Wielkopolskę. Nie było żadnych wątpliwości, że tu mieszkają Polacy, którzy chcą żyć w Polsce, w odzyskiwanym państwie – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowych uroczystości w Mosinie w Wielkopolsce.


Podziel się:   Więcej

Andrzej Duda, który wziął w czwartek udział w uroczystości z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, przypomniał, że Mosina – niewielkie wielkopolskie miasteczko – wzięła bardzo znaczący udział w powstaniu wielkopolskim, a na miejscowym cmentarzu znajduje się ponad sto grobów uczestników tego zrywu.

– Można byłoby więc powiedzieć, że być może nawet większość rodzin miała swoich przedstawicieli wśród powstańców wielkopolskich. To pokazuje tą niezwykłą siłę tradycji – tradycji polskości i tradycji walki o Polskę na różne sposoby, jaka tutaj miała miejsce – podkreślił prezydent.

Zwrócił też uwagę, że ziemie te znajdowały się wówczas przez 125 lat pod zaborem pruskim.

– Ludzie chcieli do Polski wrócić i za każdym razem, kiedy tylko nadarzała się taka okazja, czynili coś, aby starać się tą Polskę odzyskać tak, jak w 1806 r. To dzięki zwycięskiemu powstaniu wielkopolskiemu, tamtemu, powstało Księstwo Warszawskie. Tak później, Rzeczpospolita Mosińska, ten zalążek -jak wszyscy liczyli wtedy, wolnej Polski – w 1848 r. I później wreszcie wielkie zwycięskie powstanie wielkopolskie roku 1918 – mówił Duda.

Prezydent przyznał, że gdyby nie zwycięski zryw, to ówczesna odradzająca się II Rzeczpospolita zostałaby pozbawiona części Wielkopolski. – Bo gdyby doszło do plebiscytów, to wiadomo, że z całą pewnością część Wielkopolski zostałaby okrojona. Tak przynajmniej twierdzą historycy i myślę, że można śmiało taką tezę rzeczywiście postawić – mówił Duda.

Prezydent Duda tuż po przyjeździe do Mosiny, na cmentarzu złożył wieniec na grobie jednego z uczestników powstania - 21-letniego Piotra Mocka.

– Zginął nie tu, w Mosinie, z której pochodził, zginął walcząc o to, by wyzwolony został Szubin. Ale poległ. Poległ z bronią w ręku. Poległ, walcząc trafiony pociskiem w gardło z niemieckiego pociągu pancernego. Oddał życie za wolną Polskę. Dziękuję, że wtedy mieszkańcy Mosiny za tą Polską stawali. Wierzę w to, że także i w waszych sercach, i waszych rodzinach do dzisiaj ten nie tylko wielki mit patriotyzmu polskiego, ale przede wszystkim to wielkie stawanie za Polską – jest nadal – podsumował.Premier: Przeszłość jest powiązana z przyszłością. Musimy łączyć te dwa wymiary
 
 
 
...
 
„To wyjątkowy dzień”

Burmistrz Mosiny Przemysław Mieloch przyznał, że dla mieszkańców to wyjątkowy dzień - nie tylko ze względu na setną rocznicę wybuchu powstania, ale jest to bowiem pierwsza wizyta prezydenta RP w tym mieście od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości.

– To miasto, jak każde w naszym regionie, przez lata szykowało się do odzyskania niepodległości. My, mieszkańcy Ziemi Mosińskiej, jesteśmy dumni też z tego, że to właśnie tutaj w 1848 roku w czasie Wiosny Ludów ogłoszono powstanie Rzeczypospolitej, a nasze miasto przez kilka dni pełniło funkcję stolicy Polski. Powstanie zakończyło się niepowodzeniem, a my jednak dalej walczyliśmy, choć skończyły się formy walki. Nasi przodkowie bronili polskiej ziemi, aby nie przeszła w ręce niemieckie. To tutaj powstał kolejny Bank Spółdzielczy pod patronatem księdza Wawrzyniaka – wspomniał burmistrz.

W hołdzie powstańcom wielkopolskim

Prezydent Duda wziął udział w mszy świętej w intencji powstańców wielkopolskich celebrowanej pod przewodnictwem metropolity poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Potem prezydent udał się na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, gdzie złożył wieniec na mogile pierwszego dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka.

W podpoznańskiej Mosinie prezydent uczestniczył w uroczystości patriotycznej w hołdzie powstańcom wielkopolskim.