zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Trump z prezydentem Dudą spotka się w Nowym Jorku dwukrotnie

08:57, 20.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Pewnie prezydent USA Donald Trump z prezydentem Andrzejem Dudą spotka się w Nowym Jorku dwukrotnie – powiedział w piątek szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Dodał, że oprócz poniedziałkowego spotkania, dojdzie też do spotkania podczas przyjęcia w Nowym Jorku.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych w dniach 21-26 września; polski przywódca weźmie między innymi udział w debacie wysokiego szczebla podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Jak poinformował w czwartek szef gabinetu prezydent RP Krzysztof Szczerski, polska delegacja dostała od strony amerykańskiej propozycję zorganizowania w poniedziałek w Nowym Jorku spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Jak dodał, prezydentowi Dudzie zależy, aby spotkanie było „konkretne i konkluzywne”.

O spotkanie Duda-Trump Szczerski był pytany w radiowej „Jedynce”.

– Wszystko jest przygotowane do poniedziałkowego spotkania prezydentów. Jest to spotkanie na zaproszenie prezydenta Trumpa. Prezydent Trump jest na tym terenie gospodarzem. Spotkanie będzie pełnowymiarowe tzn. zarówno będą rozmowy w +cztery oczy+, ale potem będą rozmowy plenarne delegacji. Z Polski weźmie w nich udział także minister spraw zagranicznych i minister obrony. Przewidujemy także podpisanie deklaracji wojskowej, dotyczącej lokalizacji i doprecyzowania obecności zwiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w Polsce, która miała być podpisana w Warszawie podczas przełożonej wizyty prezydenta amerykańskiego w Polsce – powiedział szef gabinetu prezydenta.„Dostaliśmy propozycję spotkania prezydentów Dudy i Trumpa w poniedziałek w Nowym Jorku”
Biały Dom najpewniej w piątek potwierdzi listę osób, z którymi spotka się Trump

Szczerski powiedział, że termin spotkania Duda-Trump, strona polska poznała tydzień temu, ale ze względu na dyskrecję, nie został on podany do wiadomości opinii publicznej. Dodał, że Biały Dom najpewniej w piątek potwierdzi listę osób, z którymi prezydent USA się spotka. – Ważne jest to, że to spotkanie jest nie na marginesie ONZ, czyli gdzieś przy okazji obrad, tylko jeszcze przed – w poniedziałek, zanim jeszcze zaczną się prawdziwe obrady, gdzie wszyscy przywódcy są razem– mówił.

– W czasie obrad prezydent spotka się z prezydentem Trumpem jeszcze raz, dlatego, że we wtorek wieczorem jest tradycyjne przyjęcie, które wydaje prezydent amerykański dla głów państw, które są obecne w Nowym Jorku, więc pewnie prezydent Trump z prezydentem Dudą spotka się w Nowym Jorku dwukrotnie – powiedział Szczerski.Spychalski: Administracja Trumpa zaproponowała spotkanie prezydentów USA i Polski
Przełożona wizyta

Prezydent USA przełożył swoją wizytę w Polsce - która miała odbyć się na początku września – w związku z nadciągającym nad Florydę huraganem Dorian. Trump miał m.in. wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Na uroczystości przybył wiceprezydent USA Mike Pence.


Prezydent Trump nie przyleci do Polski; nadciąga huragan nad Florydę
„Kalendarze prezydentów obciążone”

Szczerski powiedział, że podczas spotkania Duda-Trump, „pewnie powróci temat tej przełożonej wizyty prezydenta Trumpa w Warszawie, bo taka jest deklaracja strony amerykańskiej, że wizyta została przełożona”. Dodał, że obecnie ustalany jest termin takiej wizyty, ale kalendarze obu prezydentów są obciążone. Poinformował, że w najbliższym czasie prezydent Duda ma w planach wizytę w związku z rocznicę wyzwolenia Belgii i Holandii, szczyt Wyszehradzki, a także wybory parlamentarne w Polsce i formowanie rządu.

Szef gabinetu prezydenta poinformował też, że w Nowym Jorku spotka się z nowym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Robertem O'Brienem.


„Dalsze ustalenia ws. wizyty Trumpa po wizycie prezydenta w Nowym Jorku”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
07-02-2023
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych