zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Trzeba tworzyć równe szanse i warunki dla wszystkich

14:09, 13.10.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Trzeba tworzyć równe warunki dla wszystkich, równe szanse. Temu właśnie służy konkurs „Lider Dostępności”; to kwestia wymogu cywilizacyjnego – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

W środę w pałacu prezydenckim odbywa się gala VI edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego „Lider Dostępności” pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

– To bardzo ważne nagrody dotyczące przestrzeni publicznej, która z założenia ma być dostępna dla każdego. Bo jeżeli przestrzeń ma być publiczna to każdy musi mieć możliwość wejścia. Jeżeli tak nie jest to ona traci swój walor publiczności. To było wielką ideą, która przyświecała pomysłodawcy tego konkursu, śp. Piotrowi Pawłowskiemu – mówił prezydent.

Wskazywał, że Pawłowski pomagał innym – tym, którzy na co dzień borykają się z niepełnosprawnością, ale także tym w pełni sprawnym – zrozumieć osoby z niepełnosprawnością.


Rozstrzygnięcie konkursu „Lider Dostępności”
 
 
 
...
 
Prezydent zwracał uwagę, że aby zostać laureatem konkursu „Lider Dostępności” nie tylko trzeba wypełnić obowiązujące normy, ale projektować „z serca, żeby rzeczywiście było łatwiej”. – To jest zawsze to coś więcej, nie tylko samo spełnienie obowiązujących przepisami wymagań. Za to z całego serca dziękuję, za to, że te budynki i obiekty są piękne, za to, że one ubarwiają, upiększają przestrzeń publiczną, za to, że nasze miasta, miejscowości wyglądają dzięki tym budynkom lepiej. One w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu służą i są publiczne. Nie tylko dlatego, że są dostępne, ale także dlatego, że radują serce i duszę – mówił prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że konkurs będzie się odbywał w kolejnych latach, aż do momentu, gdy cała nasza przestrzeń publiczna stanie się w pełni „publiczna” i w pełni dostępna. – To kwestia wymogu cywilizacyjnego. Trzeba tworzyć równe warunki dla wszystkich, równe szanse. Temu właśnie służy „Lider Dostępności” – powiedział prezydent.

Konkurs architektoniczno-urbanistyczny „Lider Dostępności” organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Celem konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z różnego typu niepełnosprawnościami, ograniczeniami.
Prezydent do laureatów konkursu „Lider Dostępności”: tworzycie nowoczesną Polskę

Laureaci konkursu


Nagrody zostały przyznane w siedmiu kategoriach.

W kategorii przestrzeń publiczna wyróżniony został Park Miejski w Stargardzie Gdańskim.

W kategorii obiekt usług lokalnych nagrodzono Przedszkole Miejskie nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu oraz Szkołę Podstawową nr 174 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie Wesołej. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał budynek terapeutyczno-edukacyjny w Mikoszowie.

Dom Marzeń w Gdyni został nagrodzony w kategorii obiekt mieszkalny/hotelowy.

Z kolei w kategorii obiekt biurowo-handlowy nagrodzono: budynek biurowo-usługowy „Nowy Targ” we Wrocławiu oraz Varso Place.

Stacja metra Młynów w Warszawie została nagrodzona w kategorii duży obiekt użyteczności publicznej.

W kategorii obiekt zabytkowy nagrodzono Muzeum Emigracji w Gdyni.

W kategorii architekt/urbanista nagrodzony został Krzysztof Chwalibóg, w latach 1991-2000 prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych